Odpowiedź :
Odpowiedź:
Słowa "Człowiek nie jest stworzony do klęski, człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać" wypowiedziane przez Santiago, głównego bohatera opowiadania "Stary człowiek i morze" to wartości wyznawane przez samego autora Ernesta Hemingwaya. Zastanówmy się, ile prawdy tkwi w tym stwierdzeniu.
Pierwszym argumentem może być postawa rybaka Salao. Musi on nieustannie zmagać się z przeciwnościami losu, przyrody, fizycznością starzejącego się ciała i największym wrogiem, którym jest dla niego starość. Mimo tych przeszkód nie poddaje się, ciągle walczy i próbuje udowodnić sobie i innym, że jest stary, ale potrafi złowić wielką rybę. Udało mu się to, jednak marlin wyciągnął łódkę rybaka daleko w morze. Kiedy wreszcie udało mu się pokonać rybę, ruszył do brzegu. Zła passa powróciła, gdyż rekiny doszczętnie zjadły marlina, pozostał tylko jego szkielet. Na wyspie wyczyn ten był podziwiany i stary zyskał szacunek ludzi, którzy wcześniej z niego kpili. Santiago udowodnił, że człowiek nie jest niezniszczalny, ale może wznieść się ponad starość, swe ciało oraz ból przeszywający mięśnie. Rybak udowodnił sobie samemu, że jeśli będzie musiał się kiedyś poddać, to zrobi to z godnością i zawsze podejmie się walki, nigdy z niej nie zrezygnuje.
Niewątpliwie dobrym przykładem jest postać Juranda ze Spychowa z powieści "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza. Doświadczył on wielu cierpień psychicznych i fizycznych: wypalono mu oczy, odcięto język i zostawiono samego na pastwę losu. Jurand zmienił się pałającego nienawiścią mężczyzny, w pokorną osobę, przebaczył nawet Krzyżakom, krzywdy jakie mu wyrządzili.
Osoba, o której warto wspomnieć to stary człowiek, główny bohater "Latarnika" czyli Skawiński. Wiele razy tracił on prace, długo tułał się po świecie, by znaleźć swoje miejsce. Pomimo nieszczęść, które go spotykały, nie poddawał się, pomagał innym oraz walczył za ojczyznę.Myślę, że cytat ten jest aktualny również w dzisiejszych czasach. Nie liczy się to, ile spotka nas porażek, ale ile razy będziemy próbować od nowa i kroczyć dalej.
Wyjaśnienie: