Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. W testamencie Kościuszko polecił uwolnionym Afroamerykanom dać wykształcenie tak, by umożliwić im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Zdaniem wielu historyków testamentem tym wyprzedził swoje czasy. Jego pomnik na placu Lafayette'a przed Białym Domem został odsłonięty w 1910 roku.
2. nie wiem
3. Klasycyzm –styl w architekturze nawiązujący do architektury starożytnej Grecji i Rzymu. Styl ten narodził się około połowy XVIII stulecia w opozycji do bogatej i dekoracyjnej architektury barokowej i rokokowej. Architekturę starożytna postrzegana była w XVII wieku jako wzór umiaru i harmonii.
4. Monarchia parlamentarna jest odmianą monarchii konstytucyjnej. Ustrój ten zaczął się po raz pierwszy kształtować w Anglii, poczynając od przyjęcia Magna Carta w 1215 r. ... Forma rządów, w której cała władza skupiona jest w ręku jednego władcy, najczęściej króla; monarcha ma władzę wykonawczą oraz ustawodawczą.
5. nie wiem
Wyjaśnienie:
Odpowiedź:
1.Jak napisano, pomnik miał stanowić „wyraz ich lojalności i przywiązania do przybranej Ojczyzny, za której wolność Kościuszko tak szlachetnie walczył”.
2.Miały one znaczenie prawno–ustrojowe dla elektorów brandenburskich.
3.Klascyzm – styl w muzyce, sztuce, literaturze oraz architekturze odwołujący się do kultury starożytnych Rzymian i Greków. Styl ten nawiązywał głównie do antyku. W Europie tzw. „powrót do źródeł” (klasycznych) pojawił się już w renesansie – jako odrodzenie kultury wielkiego Rzymu. Jako styl dominujący epoki wpływał na kształt innych nurtów kulturowych okresu jak manieryzm, barok, rokoko.
4.Monarhia parlamentarna jest odmianą monarchii konstytucyjnej. Ustrój ten zaczął się po raz pierwszy kształtować w Anglii, poczynając od przyjęcia Magna Carta w 1215 r. ... Forma rządów, w której cała władza skupiona jest w ręku jednego władcy, najczęściej króla; monarcha ma władzę wykonawczą oraz ustawodawczą.
5.Myśliciele krytykowali religię i Kościół, propagując ateizm bądź deizm.