Odpowiedź :
Wyjaśnienie:
Zadanie 1 str 155
Tekst mówi o tym, jak należy właściwie zachować się w obcych kulturowo krajach. Jak reagować na nieznane nam zwyczaje tak, by nikogo nie urazić.
Zadanie 2 str 155
Zwyczaje inne niż polskie mogą nas dziwić lub nawet oburzać, ponieważ bywają dla nas niezrozumiałe, a często niezgodne z polskim systemem wartości. Nie powinno się ich jednak krytykować, lecz zrozumieć, że wynikają często z długiej tradycji, a ich kultywowanie ma głęboki sens dla członków danego społeczeństwa, jest elementem ich tożsamości kulturowej.
Zadanie 3 str 155
Podczas posiłków w obcym państwie nie należy krytykować obcej kuchni bądź manifestować swojego niezadowolenia. W ten sposób moglibyśmy okazać brak szacunku dla gospodarza, a pośrednio i dla całej społeczności. Jeśli nam nie smakuje, nie jedzmy, lecz także i nie krytykujmy.
Zadanie 4 str 155
Nieładnie jest mówić o obyczajach, strojach i potrawach innych kultur, że są gorsze od tego, co znamy, ponieważ tego typu porównania zawsze mają negatywny wydźwięk i są niegrzeczne. Oceniają bowiem w pejoratywny sposób obcą kulturę, natomiast służą wychwaleniu naszej kultury.
Zadanie 5 str 155
Sformułowanie, że za granicą jest się "ambasadorem własnego kraju" oznacza, że każdy, kto wjeżdża do obcego państwa, reprezentuje kraj, z którego przyjeżdża. Jeśli wywrze na gospodarzach złe wrażenie, stanie się ono przyczyną formułowania stereotypów na temat całego narodu.
Zadanie 7 str 155
Przykładowe rozwiązanie:
Rozważania autorki można by podsumować powiedzeniem: "Jak cię widza, tak cię piszą".