Odpowiedź :
Odpowiedź:
A)
1.Należy sprawdzić przytomność.
2.Należy sprawdzić podstawowe czynności życiowe, takie jak tętno i oddech (za pomocą 3 zmysłów – wzroku, tj. ruchy klatki piersiowej, słuchu, tj. nasłuchiwanie szmerów oddechowych i czucia, tj. wyczucie ruchu powietrza na policzku).
3.Trzeba usunąć zawartość jamy ustnej poszkodowanego, która utrudni udrożnienie dróg oddechowych (woda, zanieczyszczenie, wymiociny, sztuczna szczęka).
4.Po stwierdzeniu, że poszkodowany nie reaguje i nie oddycha prawidłowo, należy wykonać 30 uciśnięć klatki piersiowej – mostek uciska się na głębokość nie mniejszą niż 5 cm, z częstotliwością co najmniej 100/min.
5.Następnie kontynuuje się resuscytację krążeniowo-oddechową w stosunku 30 uciśnięć do 2 wentylacji. Należy pamiętać, aby nie odginać głowy poszkodowanego do tyłu, a tylko żuchwę.
6.Resuscytację krążeniowo-oddechową przeprowadza się tylko na twardym i stabilnym podłożu, do momentu przyjazdu pomocy medycznej.
B)
1.Wezwij karetkę pogotowia wraz z anestozjologiem.
2.Sprawdź cy porażony oddycha i ma stałe tętno.
3. Jeśli nie, natychmiast rozpoczyna się sztuczne oddychanie metodą usta usta.
4 Jeżeli porażony prądem wysokonapięciowym nie oddycha i nie ma wyczuwalnego tętna, rozpoczyna się zewnętrzny masaz serca.
5. Urazy kręgosłupa rozpoznaje się po przez zaburzenia oddychania, niedowładu kończyn oraz utraty przytomności.
Wyjaśnienie: