1. Opowiedz historię Józefa i jego braci. 2. Co oznacza imię Mojżesz? 3. Jakie zadanie otrzymał Mojżesz od Boga? 4. Jakie były plagi egipskie - wymień je. 5. Co wydarzyło się podczas wędrówki izraelitów przez pustynię? 7. Na jakiej górze i kto otrzymał DEKALOG? 8. Kim był prorok Jonasz? Co o nim wiesz? help me plis;



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1.Józef był umiłowanym synem Jakuba. Jego bracia źle postępowali. Ojciec sprawił Józefowi nową szatę, bracia mu zazdrościli. Miał sny, które opowiedział a oznaczały iż będą się Józefowi kłaniać. Ojciec polecił by Józef odwiedził braci na pastwiskach, którzy paśli stada ojca. Bracia gdy go ujrzeli chcieli zabić lecz wrzucili do pustej studni. Sprzedali go jako niewolnika kupcom idącym do Egiptu. Tam kupił Józefa urzędnik faraona Potifar. Żona Potifara fałszywie oskarżyła Józefa i trafił do więzienia. W więzieniu tłumaczył sny, które się sprawdziły.  Faraon miał sen. Sprowadzono Józefa, który wytłumaczył znaczenie snów. Józef powiedział aby Faraon wybrał roztropnego męża, który będzie budował magazyny i spichlerze by gromadzić zboża na lata suszy i głodu.  Faraonowi spodobało się wypowiedź i ustanowił Józefa zarządcą Egiptu.

W czasie klęski głodu przybyli bracia Józefa po zakup zboża. Nie rozpoznali go. Józef wystawił braci na próbę. Chciał zobaczyć czy zmienili swe postępowanie na lepsze. Próbę przeszli. Józef wybaczył braciom i ściągnął całą rodzinę do Egiptu. Zamieszkali w ziemi Goszen. Żyli w dobrobycie.

2.Odnosi się to do narodzin i pochodzenia samego Mojżesza, który urodzony w czasach niewoli egipskiej, został wyciągnięty z rzeki Nil przez córkę Faraona (następnie został przez nią adoptowany). Historyk Józef Flawiusz zgadza się co do związku etymologicznego z wyjęciem Mojżesza z Nilu, jednak zwraca uwagę, że pochodzi ono od samej sylaby wyrazu    Mou-ses, ponieważ Egipcjanie wodę nazywają „Moy”, natomiast ludzi uratowanych określa się jako „eses”. Stąd połączenie tych dwóch wyrazów a stanowić odniesienie dla imienia Mojżesz.

3.Mojżesz dostał zadanie by uratował i wyprowadził naród wybrany z ziemi egipskiej.

4. 1.Woda Nilu zamieniła się w krew

2.Żaby

3.Komary

4.Muchy

5.Wyginięcie bydła egipskiego

6.Wrzody

7.Grad

8.Szarańcza

9.Ciemność

10.Śmierć pierworodnych

5.We współczesnym ujęciu, obecnym m.in. w katolicyzmie, biblijny opis wyjścia oparty jest na wydarzeniach historycznych, ale nie jest elementem historiografii, a teologii historii[1]. Historia wyjścia jest rozpatrywana jako mit założycielski narodu izraelskiego, który w jego trakcie dokonał ponownego przymierza z Bogiem[2]. W katolickim ujęciu opowieści zawarte w Pięcioksięgu mają przynajmniej częściowo umocowanie w wydarzeniach historycznych[3]. Natomiast według niektórych badaczy historia wyjścia i wędrówki Izraelitów jest wyłącznie mityczna, przykładowo zatopienie wojsk egipskich można interpretować jako reminiscencję mitu o walce Marduka z Tiamat opisanej w Enuma elisz, i nie ma podłoża w rzeczywistych wydarzeniach[4]. Współcześnie istnieją różne wersje zrekonstruowanej trasy wędrówki Izraelitów.

7. Mojrzesz na górze Synaj

8.Jonasz żył w ósmym wieku p.n.e. Jonasz był prorokiem izraelskim.

Był prorokiem  Boga, pochodził   z Gat-Chefer , miasta lezącego na granicy terytorium Zebulona . Naj wyraźniej jest to ten sam Jonasz, któremu Jahwe powierzył zwiastowanie wyroku na Niniwę  i który spisał księgę nazwaną od jego imienia. Jonasz wolał jednak uciec, niz wywiązać się z zadania głoszenia Niniwczykom . W porcie morskim Joppa wsiadł na statek płynący do Tarszisz (na ogół kojarzonego z Hiszpanią), czyli przeszło 3500 km na zach. od Niniwy.

Wyjaśnienie: Mam nadzieję że pomogłam. Liczę najjj <3 <3