wyjaśnij pojęcia komuna średniowiecza, gildie, weksel, cech, snycerz, konwisarz, płatnerz, cyrulik​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Jesli sie nie mylę

Komuna średniowiecza - organizacja samorządowa w miastach średniowiecznej Europy. Powstawały one wskutek uniezależnienia się miasta od feudała na podstawie ugody z nim lub po zbrojnym powstaniu przeciwko niemu. ... Po objęciu władzy przez komunę miejską dominujące stanowisko w mieście uzyskiwał patrycjat.

Gildie: w średniowiecznej Europie stowarzyszenie o charakterze obronnym, religijnym lub towarzyskim. W XI w. kupiectwo stało się najbogatszą warstwą miejskiej społeczności.

weksel: papier wartościowy sporządzony w formie ściśle określonej przez prawo wekslowe, zawierający bezwarunkowe przyrzeczenie wystawcy zapłacenia określonej sumy pieniężnej we wskazanym miejscu i czasie określonej osobie (remitentowi) i stwarzający bezwarunkową odpowiedzialność.

cech: stowarzyszenie rzemieślników zrzeszające przedstawicieli jednego określonego zawodu, niekiedy kilku pokrewnych, wyjątkowo (np. w małych miastach) wszystkich rzemieślników danego miasta; powstały na zachodzie Europy w X–XII w niektórych krajach

snycerz :  sztuka rzeźbienia w drewnie ,  rodzaj rzemiosła artystycznego. Dawniej także w kamieniu. Snycerstwo w niektórych okresach dziejów było przodującą gałęzią rzeźby

Konwisarz: dział rzemiosła obejmujący wyrób i obróbkę przedmiotów z cyny i spiżu.

płatnerz: średniowieczny rzemieślnik wykonujący zbroje płytowe dla ludzi i koni, oraz elementy towarzyszące zbroi, jak np. przyłbice, rękawice, szyszaki, a także kolczugi.

cyrulik: osoba, która dawniej zajmowała się zawodowo między innymi goleniem, kąpaniem, rwaniem zębów, nastawianiem złamań, puszczaniem krwi, a także nieskomplikowanymi operacjami i leczeniem lekkich chorób.

Wyjaśnienie:

chyba dobrze XD