Odpowiedź :
1. Rodzaje norm społecznych
normy formalne – zasady sformułowane w postaci pisanych regulaminów lub przepisów.
normy nieformalne – niespisane normy, obowiązujące zwyczajowo w ramach danej grupy lub społeczeństwa.
normy prawne – zasady zachowania się, są oparte na przepisach.
2. W systemie prawa Rzeczypospolitej Polskiej wyodrębnione są następujące gałęzie (działy) prawa:
1) prawo państwowe (konstytucyjne),
2) prawo cywilne,
3) prawo rodzinne i opiekuńcze,
4) prawo pracy,
5) prawo administracyjne,
6) prawo finansowe,
7) prawo gospodarcze,
8) prawo karne,
9) prawo procesowe.
Można wyodrębnić także inne gałęzie prawa, np. prawo rolne, międzynarodowe prywatne, które – podobnie jak prawo państwowe, rodzinne i karne – nie są objęte programem nauczania.
3.Przestępstwo – czyn zabroniony uznany za zasadniczo społecznie szkodliwy lub społecznie niebezpieczny, konkretnie zdefiniowany i zagrożony karą na mocy prawa karnego.
Apelacja przysługuje wyłącznie od wyroku sądu pierwszej instancji. W Polsce od wyroków wydanych w pierwszej instancji przez sąd rejonowy apelacja przysługuje do sądu okręgowego, natomiast jeśli wyrok w pierwszej instancji zapadł przed sądem okręgowym, sądem drugiej instancji jest sąd apelacyjny.
Prawo to zespół norm wydanych lub usankcjonowanych przez państwo i zagwarantowanych przymusem państwowym jest to pojęcie wieloznaczne. Istnieją między innymi: prawa przyrody, ... prawo cywilne.
Powód - przyczyna
4.Niezawisłość sędziowska – konstytucyjna zasada wymiaru sprawiedliwości, zgodnie z którą sędzia rozstrzygając sprawę podlega wyłącznie Konstytucji i ustawom, nie podlega żadnym naciskom i żadnym zależnościom z zewnątrz, szczególnie ze strony władzy wykonawczej.
5.władza sądownicza jest odrębna i niezależna od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej; wymiar sprawiedliwości w Polsce sprawują: Sąd Najwyższy, sądy powszechne, administracyjne oraz wojskowe; Trybunał Konstytucyjny i Trybunał Stanu orzekają wyłącznie w sprawach wymienionych w Konstytucji RP.
6.Ławnik sądowy w Polsce sprawuje funkcję społeczną w wymiarze spra- wiedliwości. Określa się go również jako sędziego społecznego, który ma wpływ na ostatecznie wydany wyrok sądowy. Instytucja ławnika, określona w Konstytucji RP, znajduje rozwinięcie w ustawie – Prawo o ustroju sądów powszechnych1.