Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. prawo to system norm prawnych, regulujących określone stosunki społeczne, norm pochodzących od państwa, zabezpieczonych możliwością użycia przez państwo środków przymusu.
Polska jest pańswem prawa znaczy to, że prawo w Polsce ma nadrzędną moc, jest ważne i trzeba go przestrzegać. Prawo opisuje i reguluje pracę organów władzy oraz prawa i wolności jednostki.
2. referendum to forma głosowania o charakterze powszechnym, w której udział mogą brać wszyscy obywatele uprawnieni do głosowania. W czasie referendum obywatele całego państwa lub jego części wyrażają swoją opinię w kwestii poddawanej głosowaniu
Przykład referendum; tak zwane referendum unijne - referendum w Polsce w 2003 roku – referendum ogólnokrajowe w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i ratyfikacji traktatu ateńskiego. Trwało dwa dni – 7 i 8 czerwca 2003. Polacy odpowiadali na następujące pytanie:
Czy wyraża Pani / Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?
Liczba głosów na tak: 13 514 872 co wynosiło 77,45%
Liczba głosów na nie: 3 935 655 co wynosiło 22,55%
Liczba głosów ogólnie 17 450 527 co dało frekwencję 58,85%
3. Konstytucja jest najważniejszym aktem prawnym w demokratycznym zwana jest również ustawą zasadniczą. Określa przede wszystkim kompetencje głównych organów władzy publicznej w Polsce, definiuje ich wzajemne relacje, opisuje także zakres praw, wolności i obowiązków obywateli.
4. Rozdziały, w których opisane są podstawowe wolności, prawa i obowiązki obywateli, opisuje rozdział II konstytucji.
Najważniejsze dla mnie artykuły to: Art. 32 mówiący o równości i zakazie dyskryminacji, Art. 38 mówiący o prawnej ochronie życia ludzkiego i Art. 70 mówiący o prawie do nauki
:)