Odpowiedź :
Odpowiedź:
GRZYBY JADALNE
Pieczarki- rodzaj grzybów należący do rodziny pieczarkowatych. Uprawiany i sprzedawany w sklepach jest jeden z jej gatunków- pieczarka dwuzarodnikowa.
Boczniaki-rodzaj grzybów z rodziny boczniakowatych. W Polsce jest uprawiany i znajduje się w sprzedaży boczniak ostrygowaty.
Mleczaj rydz-gatunek grzybów należący do rodziny gołąbkowatych.
GRZYBY TRUJĄCE
Muchomor zielonawy (sromotnikowy)- gatunek grzybów należący do rodziny muchomorowatych. Gatunek silnie trujący, nawet przy zaawansowanym leczeniu spożycie bardzo często kończy się śmiercią.
Muchomor czerwony - gatunek grzybów należący do rodziny muchomorowatych.Ze względu na charakterystyczny wygląd, do przypadkowych zatruć dochodzi rzadko, najczęściej u dzieci. Bywają zatrucia samobójcze i u osób spożywających ten gatunek grzyba w celach odurzających.
Borowik szatański gatunek grzybów z rodziny borowikowatych. Występuje tylko w Europie. Wszędzie jest rzadki. W Polsce jest bardzo rzadki, wymierający. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski.
Jadalne:
Borowik Szlachetny jest to grzyb jadalny ,ma zwarty,jądrny,biały i twardy miąższ,który nie zmienia barwy po przekrojeniu grzyba.Tego grzyba można spotkać w lasach iglastych oraz mieszanych.
Gąska zielona ,grzyb jadalny ma miąższ o zapachu mąki.Miąższ gąski zielonki jest dość twardy i łatwo się kruszy. Przybiera z reguły kolor białawy lub jasnożółty.
Maślak ziarnisty również grzyb jadalny.Ma większe owocniki, pierścień na trzonie i żółtopomarańczowy kapelusz. Rośnie pod sosnami.
Grzyby trujące:
Grzyb muchomor sromotnikowy posiada niewielki kapelusz, który osiąga wielkość od 5 do 15 cm średnicy. Jego kształt może być różny – u młodych muchomorów jest zaokrąglony, lekko stożkowaty, pod wpływem czasu zmienia się w bardziej dzwonkowaty i niekiedy płaski kapelusz.
Dorosły muchomor czerwony ma około 20 cm wysokości trzonka i tyle samo średnicy kapelusza. Kapelusz u młodych okazów ma kształt kuli, potem stopniowo się spłaszcza, aż do wgłębionej formy przypominającej nieco półmisek.
Muchomor wiosenny ma kształt trzonu jest prawie cylindryczny, nieco zwężający się ku górze. Na trzonie znajduje się biały pierścień, zwieszony, bruzdowany i często rozerwany, powyżej którego trzon jest gładki. Podstawa trzonu jest bulwiasta, u jej podstawy znajdują się szczątki osłony, u starszych owocników żółtawe.
Wszystko z Wiki:) jeśli nie i to chodziło przepraszam :(