Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Dzięki regularnym ćwiczeniom fizycznym wzrasta siła i wydolność mięśni, które stają się bardziej wydajne. Mięśnie wymagają wówczas mniej tlenu do pracy i wytwarzają mniej dwutlenku węgla. Powoduje to natychmiastowe zmniejszenie ilości wdychanego i wydychanego powietrza potrzebnego do wykonania danego ćwiczenia.
2.przyspieszenie czynności serca
3.Podczas aktywności fizycznej w mózgu człowieka zwiększa się poziom stężenia ważnych neuroprzekaźników tj. dopaminy, serotoniny, noradrenaliny. Substancje te wpływają na poprawę samopoczucia ale również silnie oddziałują na funkcjonowanie poznawcze człowieka, przyczyniając się m.in. do wzrostu poziomu motywacji.
4.Wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy, gdyż pracujące mięśnie pobierając glukozę normalizują jej stężenie we krwi. Ponadto, ponieważ wysiłkowy wychwyt glukozy przez komórki mięśniowe jest niezależny od insuliny, zmniejsza się zapotrzebowanie na ten hormon, a tym samym ryzyko rozwoju insulinooporności.
5. Trening siłowy, zwykle kojarzony z kulturystyką, ma na celu przyrost masy mięśniowej, zwiększenie mocy siłowej oraz polepszenie wytrzymałości fizycznej. Często też nazywany oporowym (od ang. resistance training) ściśle wiąże się z „podnoszeniem ciężarów” i polega na wykonywaniu serii powtórzeń z indywidualnie dobranym obciążeniem.
6Trening wytrzymałościowy nazywany jest też treningiem tlenowym lub treningiem cardio. Rozwija takie cechy jak zwinność, szybkość, gibkość oraz zwrotność. Trening wytrzymałościowy usprawnia czynność serca i układu krążenia.
7Neuroprzekaźnik, neurotransmiter, neuromediator – związek chemiczny, którego cząsteczki przenoszą sygnały pomiędzy neuronami (komórkami nerwowymi) poprzez synapsy, a także z komórek nerwowych do mięśniowych lub gruczołowych.
8Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje wysiłku fizycznego: dynamiczny (izotoniczny), który wiąże się ze zmianą długości mięśni a nie ich napięcia oraz wysiłek statyczny (izometryczny) związany ze zmianą napięcia a nie długości mięśni.
9Bradykardią zwykle nazywamy stan, gdy serce kurczy się wolniej niż 60 razy na minutę.
10. Hipotermia, zwana także wychłodzeniem organizmu, jest stanem, w którym temperatura ciała człowieka spada poniżej 36,6oC.
11. Krioterapia to leczenie, które wykorzystuje naturalne reakcje obronne organizmu na działanie bardzo niskich temperatur. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie równowagi w funkcjonowaniu całego ciała.