Odpowiedź :
1)) Kim byli i czego dokonali :
a) Władysław lV Waza - był królem Rzeczypospolitej, synem Zygmunta III Wazy. Brał udział w Dymitriadach, nawet uzyskał koronę carską, lecz nie na długo. Za jego panowania miał miejsce wojna z Turcją, niezbyt dla nas pomyślna.
b) Jan Kazimierz - był królem Rzeczypospolitej, bratem Władysława, więc i synem Zygmunta III Wazy. Za jego panowania miał miejsce "Potop Szwedzki". Później abdykował uznając, że nic po nim w państwie w którym nie morze rządzić jak normalny król.
c) Michał Korybut Wiśniowiecki - król Rzeczypospolitej. Jego rządy są uznawane jako nieudolne, choć rządził krótki czas. Za jego panowania podpisano traktat w Buczaczu.
d) Jan lll Sobieski - ten król bardzo dobrze zapisał się w naszej historii. Znany on jest z walk z Turkami. Jeszcze nie będąc królem rozsławił się w bitwie pod Chocimiem z 1673 roku. A później był naszym bohaterem "Odsieczy wiedeńskiej" z 1683 roku. Przez Turków został nazwany Lwem Lechistanu.
e) Stanisław Żółkiewski - hetman wojsk koronnych który wykazał się dobrą taktyką w bitwie pod Kircholmem (1605) z liczniejszymi wojskami Szwedzkimi. Zmarł podczas bitwy pod Cecorą z Turcją.
g) Augustyn Kordecki - zakonnik, przeor klasztoru, który dowodził skuteczną obroną klasztoru na Jasnej Górze.
h) Bohdan Chmielnicki - dowódca powstania Chmielnickiego które rozpoczęło się w 1648 roku.
i) Jan Karol Chodkiewicz - hetman wojsk litewskich, zwyciężył w bitwie z Rosją pod Kłuszynem w 1610 roku. Zmarł podczas obrony twierdzy w Chocimskiej w 1621 roku. Co ciekawe jego śmierć na jakiś czas ukryto i dzięki temu nie wywołano paniki, a twierdzę udało się obronic