Rozwiązane

1.Historia piłki nożnej na świecie.

2. Historia piłki nożnej w Polsce.

3. Przepisy gry- najważniejsze zasady.

4. Co to jest spalony?

5. Co to jest system gry?

6. Wymienić i opisać system gry ( ustawienie zawodników na boisku)

7. Nazewnictwo pozycji- czyli numeracja pozycji na boisku w systemie 1-4-3-3

8. Wymienić i opisać 4 fazy gry.

9. Opisać ulubionego piłkarza.

10*. Opisać VAR oraz wymienić plusy i minusy. Czy jest Twoim zdaniem przydatny w piłce nożnej czy nie?

*Pytanie 10 jest na dodatkową ocenę, pytanie nie jest obowiązkowe.

Do pytań 5,6,7,8 odpowiedzi znajdziecie w Narodowym Modelu Gry PZPN
Można z internetu



Odpowiedź :

Odpowiedź poniżej

1. Piłka nożna w formie, jaką znamy obecnie, narodziła się na Wyspach Brytyjskich. Pierwsze reguły futbolu ustalone zostały w 1848 roku w Cambridge.

Jednak już wcześniej grano w różne gry o podobnych zasadach, między innymi w Azji. Pierwsze piłki były wykonane ze zwierzęcych pęcherzy. Z czasem zarówno sama gra, jak i piłka do niej przeznaczona ewoluowały. Sport ten stawał się coraz bardziej popularny wśród uczniów brytyjskich uniwersytetów.

Za datę zapoczątkowania dyscypliny zwanej piłką nożną w formie, w jakiej znamy ją dziś, uznaje się często datę 24 października 1857 roku. Tego dnia powstał Sheffield Football Club uznawany za najstarszy klub piłkarski na świecie. 13 lat później natomiast został utworzony angielski związek piłki nożnej o nazwie FA (The Football Association). W 1871 roku przeprowadzone zostały pierwsze krajowe rozgrywki piłkarskich FA CUP, w których udział wzięło 15 zespołów. Rok później powstała podobna organizacja w Szkocji i rozegrano pierwszy na świecie mecz międzypaństwowy zakończony remisem 0:0.

Piłka nożna szybko stała się sportem narodowym Wielkiej Brytanii. Dzięki niej dokonało się wiele pozytywnych przemian społecznych. Pierwsze mistrzostwa świata zostały rozegrane w Urugwaju w 1930 roku. Zwyciężyli gospodarze. Organizacją, która trzymała wtedy pieczę nad zawodami, była FIFA - tak jest zresztą do dziś

2. Futbol w Polsce pojawił się na stałe w latach 80 XIX wieku. Pierwszym regionem, gdzie kopano piłkę na poważnie była Galicja. Z istniejących do tej pory klubów palmę pierwszeństwa posiadają Wisła Kraków i Cracovia. Jednak pierwszym klubem była założona w 1904 roku Pogoń Lwów.

3. Wszystkie linie muszą być tej samej szerokości, jednak nie większej niż 12 cm (5 cali). Linie bramkowe muszą być tej samej szerokości, co głębokość słupków bramkowych i poprzeczki. Zawodnik, który wykonuje niedozwolone znaki na polu gry, musi zostać napomniany za niesportowe zachowanie.

4. Pozycja spalona to sytuacja, gdy podczas podania piłkarz danej drużyny znajduje się na stronie boiska należącej do drużyny przeciwnej i jest bliżej linii bramkowej drużyny przeciwnej niż piłka oraz bliżej niż przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej i ma wpływ na przebieg akcji.

5. Jest to określony sposób ustawienia i poruszania się zawodników po boisku, polegający na przydzieleniu każdemu z nich odpowiedniej funkcji i wypełnianiu zadań w atakowaniu i bronieniu. System gry narzuca przeciwnikowi sposób prowadzenia walki najmniej spodziewanej i najmniej dla niego korzystnej

6. 4-4-2 (inaczej 1-4-4-2) – ustawienie taktyczne w piłce nożnej. Zgodnie z tym ustawieniem na boisku oprócz bramkarza jest czterech obrońców, czterech pomocników, i dwóch napastników. Jest to jedno z podstawowych ustawień, szczególną popularność zdobyło w latach 90.

7. Jedno z ofensywnych ustawień taktycznych w piłce nożnej, określany też jako „futbol totalny”. Ta taktyka związana jest z futbolem totalnym, jak nazwano system gry opracowany w Holandii i Ajaxie Amsterdam na przełomie lat 60. i 70. XX w. przez trenera Rinusa Michelsa. Zakładał on dużą wymienność pozycji oraz mocne przygotowanie kondycyjne i grę na pułapki ofsajdowe. Ustawienie 4-3-3 w tej taktyce trzeba uznać za umowne, bowiem istotą gry według tego schematu był... brak schematu

8. Wyróżniamy cztery fazy gry: fazę atakowania, fazę bronienia i dwie fazy przejściowe – z atakowania do bronienia i z bronienia do atakowania. Dynamika gry w piłkę nożną sprawiła, że te dwa momenty – straty i odbioru – okazują się w najważniejsze

9. Robert Lewandowski (ur. 21 sierpnia 1988 w Warszawie) – polski piłkarz, występujący na pozycji napastnika w niemieckim klubie Bayern Monachium oraz w reprezentacji Polski, której jest kapitanem. Powszechnie uważany za jednego z najlepszych piłkarzy na świecie i jednego z najlepszych środkowych napastników w historii.