1. Podaj definicję postawy.
2. Wyjaśnij, co to jest przedmiot postawy.
3. Scharakteryzuj rodzaje postaw:
- pozytywna,
- negatywna,
- ambiwalentna.
4. Wypisz elementy postawy.



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1.Postawa – uwewnętrzniona przez jednostkę, wyuczona skłonność (akt woli przejawiający się w czynach) do reagowania w społecznie określony sposób, szczególnie przez podejmowanie określonych działań w odpowiedzi na oczekiwania społeczne

2.przedmiot postawy, którym mogą być: inne osoby, całe grupy osób, pewne wydarzenia, sytuacje, duchowe czy też materialne wartości. Definicja W. Skarbka wydaje się być najbardziej czytelna. Przedstawia postawę jako taki stan jednostki, który pozwala jej reagować w określony sposób na swoje otoczenie.

3.Pozytywne cechy charakteru to takie, które pozwalają nawiązywać dobre relacje z innymi i pomagają nam dobrze funkcjonować w życiu.

Negatywne cechy charakteru to takie, które utrudniają funkcjonowanie na co dzień i generują konflikty.

Ambiwalencja – postawa charakteryzująca się jednoczesnym występowaniem pozytywnego jak i negatywnego nastawienia do obiektu (np. ciekawość i strach dziecka wobec pojawiającej się w otoczeniu nowej osoby; jednoczesne uczucie miłości do rodzica oraz nienawiści za np. fizyczne znęcanie się), głoszeniem całkowicie sprzecznych stwierdzeń (ambisentencja) lub wykonywaniem sprzecznych ze sobą czynności (ambitendencja) bez świadomości ich sprzecznego charakteru.

4.Każda postawa zawiera trzy komponenty: emocjonalny (reakcje emocjonalne wywoływane przez dany przedmiot), poznawczy (myśli, przekonania na temat przedmiotu postawy) oraz behawioralny (myśli, przekonania na temat przedmiotu postawy).