Odpowiedź :
1.Układ oddechowy zapewnia sprawne pobieranie i transport gazów oddechowych – tlenu i dwutlenku węgla, a także wymianę gazową.
2.Składa się z górnych i dolnych dróg oddechowych oraz narządu wymiany gazowej – płuc. Do górnych dróg oddechowych należą jama nosowa oraz gardło.
3.nos i nozdrza tylne (łac. choanae),
gardło (łac. pharynx),
krtań (łac. larynx),
tchawica (łac. trachea),
dwa oskrzela główne i liczne oskrzeliki.
4.
5.Płuca zbudowane są z gąbczastej, elastycznej tkanki. Składają się z pęcherzyków wypełniających się powietrzem, dlatego podczas wdechu powiększają się a wraz z wydechem zmniejszają się.
6.Opłucna (łac. pleura) – surowicza błona, w której zamknięte są płuca.
7.Do powstania dźwięku niezbędne jest wytworzenie drgań powietrza przechodzącego przez szparę głośni. Drgania te powstają w krtani na skutek ruchów fałdów głosowych, odbywających się w kierunku poprzecznym do ich długiej osi.
8.polega na pobieraniu powietrza do płuc, wymianie gazowej zachodzącej w pęcherzykach płucnych, transporcie tlenu i CO2 przez krew i dyfuzji pomiędzy krwią a komórkami organizmu.
9.Oddychanie zewnętrzne, respiracja, oddychanie – zespół procesów fizjologicznych umożliwiających tkankową penetrację tlenu i usuwanie dwutlenku węgla.
10.Oddychanie komórkowe – wielostopniowy biochemiczny proces utleniania związków organicznych związany z wytwarzaniem energii użytecznej metabolicznie. Oddychanie przebiega w każdej żywej komórce w sposób stały. Zachodzi ono nawet wtedy, gdy inne procesy metaboliczne zostaną zahamowane.
12.Wentylacja płuc – odruchowy proces fizjologiczny polegający na odnawianiu zawartości tlenu w płucach. Składa się z wdechu i wydechu.
13.mięśnie biorące udział w wentylacji płuc; gł. mięśniami oddechowymi są przepona i mięśnie międzyżebrowe zewn. (uczestniczą w powiększaniu objętości klatki piersiowej w spokojnym wdechu), mięśnie oddechowe dodatkowe to mięśnie nosiciele żeber, mięśnie międzyżebrowe wewn.
14.Wentylacja płuc zachodzi podczas wdechu i wydechu powietrza. Przez gardło powietrze przechodzi do krtani i tchawicy. Gardło jest wspólną częścią dwóch układów – pokarmowego i oddechowego. Podczas wdechu przepona unosi się, co powoduje, że powietrze jest zasysane do płuc.
15.Dyfuzja odbywa się z miejsc o większym stężeniu do miejsc o stężeniu mniejszym, zgodnie z gradientem stężeń. Cząsteczki tlenu dyfundują z pęcherzyków płucnych do krwi, w odwrotnym kierunku wędruje dwutlenek węgla. Tempo tych zjawisk zależy od ciśnień parcjalnych gazów.
16.Aby uniknąć wystąpienia chorób układu oddechowego, należy dbać o dobry stan zdrowia całego organizmu. Ważna jest więc właściwe odżywianie się i dobra kondycja fizyczna. Systematyczne uprawianie sportu zwiększa pojemność i wydajność płuc oraz zapobiega nadwadze, która mogłaby powodować obciążenie płuc i układu krążenia.
17.
18. astma.
nowotwory płuc.
gruźlica.
bezdech senny.
mukowiscydoza.