Przedstaw swój pogląd na temat dylematu Polaków żyjących w XIX wieku dotyczący walki lub ugody z zaborcami. Która postawa była dla nich lepsza?
Odpowiedź uzasadnij.​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

   Polacy podczas różnego rodzaju powstań, zawsze stawiali się swoim zaborcom, co doprowadzało do licznych konfliktów, którym ciężko było zaprzestać. Przedstawię teraz opis kazdego zaboru z ujęciem Polaków.  

   Wielu Polaków z zaboru austriackiego przyjmowało lojalistyczną postawę wobec zaborców. Upadek nadziei na odzyskanie niepodległości wiązał się z trójlojalizmem niektórych polskich środowisk.Inną postawą prezentowaną przez zniewolonych Polaków była praca organiczna (praca u podstaw). Była ona sposobem walki z ciemnotą, zacofaniem. Praca organiczna sprowadzała się do rozwijania gospodarki, kultury, oświaty. Grupę tą reprezentowali pozytywiści warszawscy (Bolesława Prus, Aleksander Świętochowski). Ich głównym hasłem był solidaryzm społeczny, a nie niszczące państwo spory między różnymi grupami społecznymi. Szlachecka inteligencja przychylała się do programu pozytywistów i krzewiła polską kulturę (Henryk Sienkiewicz, Maria Konopnicka, Jan Matejko). Burżuazja z kolei budowała gospodarkę kapitalistyczną, dzięki czemu ziemie polskie stawały się coraz bardziej rozwinięte gospodarczo.W zaborze niemieckim, głównym problemem była polityka kulturkampfu. Postawa Polaków jednak skutecznie przeciwstawiała się germanizacji Wielkopolski. Odkupywano ziemie polską od niemieckich osadników, a tym samym ograniczano skuteczność Komisji Kolonizacyjnej. W Wielkopolsce bardzo dobrze rozwinięta była spółdzielczość i polska prasa. Ważnym wydarzeniem symbolizującym opór Polaków wobec germanizacji był strajk dzieci ze szkoły we Wrześni. Protest wybuchł, gdy nie chciały one odmawiać modlitwy w języku niemieckim. W zaborze niemieckim, oprócz walki z germanizacją Polacy skupili się także na rozwoju gospodarczym, czego przykładem było Centralne Towarzystwo Gospodarcze im Hipolita Cegielskiego. Powstawały także liczne chłopskie kółka rolnicze i Towarzystwa Czytelni Ludowych.  

      W opisanych wyżej zdarzeniach, widać że Polacy ciągle musieli czemuś sprostać. Jednak mimo tak wielu przeszkód nie chcieli się poddać lecz walczyć o swój kraj

UWAGA odp nie jest w 100% moja ale mam nadzieję że pomogłam wstawiając ją tu

miłego dnia :)

Wyjaśnienie:

Odp w załączniku

*napisz bez słowa innym na końcu*

Zobacz obrazek Kbockowska