Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Jak jest zbudowany układ hormonalny?
Układ hormonalny jest zbudowany z gruczołów dokrewnych. Nazywamy je, tak ponieważ produkowane przez nie związki są wydzielane do krwi. Układ hormonalny wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, a jego działanie nie podlega naszej woli.
Charakterystyczną cechą tego układu jest brak połączenia między poszczególnymi gruczołami. Każdy gruczoł ma też inną budowę.
2. Podział gruczołów:
a) Zewnątrzwydzielnicze (posiadają przewody wyprowadzające), np. gruczoły łojowe, potowe,
b) Wewnątrzwydzielnicze ( produkują hormony- związki chemiczne wydzielane do krwi) np. szyszynka, przysadka, tarczyca, nadnercze, trzustka, jądra, jajniki.
Opisy gruczołów dokrewnych:
Przysadka:
- hormon wzrostu, pobudza podziały komórek, a przez to - wzrost organizmu,
- hormony tropowe, wpływają na pracę innych gruczołów dokrewnych,
Tarczyca:
- tyroksyna, reguluje przemianę materii.
Nadnercza:
- kortyzol, reguluje przemiany cukrów w organizmie,
- adrenalina, przyspiesza pracę serca i oddychanie, podnosi ciśnienie krwi,
Trzustka:
- insulina, zmniejsza stężenie gukozy we krwi,
- glukagon, zwiększa stężenie glukozy we krwi,
Jajniki - kobieta:
- estrogeny, odpowiadają za powstawanie żeńskich cech płciowych,
- progesteron, umożliwia rozwój zarodka i płodu,
Jądra - mężczyzna:
- testosteron, odpowiada za powstawanie męskich cech płciowych,
3. Hormony docierają wraz z krwią do wszystkich narządów, jednak działają tylko na niektóre z nich. Pozostają tylko w narządach, które posiadają specjalne receptory umożliwiające rozpoznanie i wychwycenie danego hormonu.
4. Na czym polega antagonistyczne działanie hormonów?
Każdy hormon wywołuje tylko jeden rodzaj reakcji, np. przyspiesza lub hamuje zachodzący proces. Niektóre czynności życiowe są regulowane przez dwa hormony, które działają przeciwstawnie - antagonistycznie.
Oznacza to, że jeden z nich wywołuje przeciwną reakcję organizmu niż drugi. Przykładem takiej pary hormonów jest insulina oraz glukagon, które regulują poziom glukozy we krwi.
Zbyt duża ilość cukru w organizmie - - trzustka produkuje insulinę, która obniża stężenie cukru we krwi. Nadmiar cukru jest magazynowany w wątrobie. Jeżeli we krwi jest zbyt mało cukru to trzustka produkuje glukagon, który uwalnia cukier z wątroby.
5. Rola układu hormonalnego
Hormony regulują pracę wszystkich narządów przez dostosowanie tempa ich pracy do aktualnych potrzeb organizmu. Tym samym umożliwią utrzymanie stałych warunków środowiska wewnętrznego.
Mam nadzieję, że pomogłam :)