Odpowiedz na pytania:1.Jaką rolę w państwie pełniły rycerstwo i jakie miało przywileje (szczególne uprawnienia w państwie)
2.Co otrzymywał wasal od seniora podczas hołdu lennego.​
DAJE NAJ!!! PLS TO NA PONIEDZIAłEK
!!!



Odpowiedź :

Edpa01

Odpowiedź:

w XI - XIII w. nastąpił rozkwit kultury rycerskiej w  Europie.  By zostać rycerzem chłopcy od lat 7 do 14 , zaczynali służbę jako paziowie. Na dworze uczyli się sztuki  rycerskiej, uczyli się etykiety dworskiej ,poznawali obyczaje rycerskie. Najważniejsze  - uczyli się  umiejętności niezbędne dla rycerzy: jazdy konnej i posługiwania się bronią. W wieku około 14 lat chłopiec zostawał giermkiem. Zadaniem giermka było towarzyszenie rycerzowi na wojnie oraz walka u jego boku. w wieku około 20 lat giermek był pasowany na rycerza. inicjacją na rycerza było na początku przypięcie pasa z mieczem (stąd wzięła się nazwa). Z czasem obrosła inicjacja rytuałem i  nabrała charakteru religijnego.

rola rycerstwa była znaczna w państwie i dlatego w zamian za służbę rycerska nadawano znaczne przywileje min :

- ziemie, ta  nadawana była na prawie rycerskim przez władcę. Była dobrem dziedzicznym oznaczało to obowiązek stawienia się do obrony na każde wezwanie władcy  na  właścicielu ziemi na prawie rycerskim, a nie na konkretnym rycerzu.

- immunitety sądowe: nadawały możliwość rozstrzygania spraw sądowych na swoich włościach w kontekście ludności mieszczańskiej jak i wiejskiej

- immunitety ekonomiczne - zwalniały dobra rycerskie z danin na rzecz panującego (poza ustaloną normą)

- inne podatki nie mogły być nałożone na dobra rycerskie bez zgody stanu rycerskiego

- przywilej nieodpowiedniości - oznaczał że rycerz odpowiadał w sprawach karnych tylko przed władcą

- rycerz w zamian za służbę

- rycerz miał prawo do otrzymania wynagradzania strat przez władcę po wyprawie

- rycerz miał prawo do bycia wykupionym z niewoli

-rycerzowi gwarantowano też nietykalność majątkową .Konfiskata majątku mogła nastąpić na postawie wyroku sądowego

zad 2

lenno to inaczej ziemia nadawana wasalowi przez seniora. Wasal wraz z ziemią dostawał prawo władzy nad mieszkańcami tej ziemi (głównie chłopami) . Zamiennie jednak  zobowiązywał się względem władcy od którego otrzymał ziemię do :

 - udzielania rady

- udzielania seniorowi pomocy zbrojnej;

Przekazanie lenna następowało po złożeniu przez wasala seniorowi przysięgi i hołdu lennego oraz dokonaniu aktu inwestytury  czyli ceremoniału polegającego na uroczystym zawarcia kontraktu lennego. Podczas tej uroczystości następowało homagium: wasal klękał przed swoim seniorem i składał mu uroczystą przysięgę wierności,

Wyjaśnienie: