Odpowiedź :
Odpowiedź:
Zgodnie z definicją - "Państwo" to forma organizacji społeczeństwa mająca monopol na stanowienie i wykonywanie prawa na danym terytorium.
Terytorium to wyznaczony, uzgodniony obszar terenu. Społeczeństwo stanowiące państwo zamieszkuje ww. terytorium i rozwija na nim swoją kulturę, przemysł; propagowane są wskazane dla wybranego społeczeństwa normy społeczne oraz zachowawcze.
Zgodnie z powszechnie dostępną wiedzą, istnieje mnogość państw, co wywołuje zjawisko konkurencji, rywalizacji międzynarodowej w kwestii posiadanego dobrobytu, tj. warunków panujących na danym terytorium, sprzyjającym życiu w określonym komforcie.
Wbrew trendom i przekazom Unii Europejskiej, wszystkie państwa mają swój odmienny charakter dot. kultury, historii oraz celów przyszłościowych, co może skutkować chęcią lub koniecznością skorzystania z dóbr znajdujących się na innym terytorium (zasoby naturalne, regiony silnie uprzemysłowione, itd.). W tychże przypadkach można stosować, np. umowy handlowe.
Jest znane wiele przypadków, w których kraje rozwinięte, kreowałby nieprawdziwe historie o prowokacjach militarnych innych państw, aby móc wysłać interwencję wojskową na określone terytorium, zająć je, a następnie korzystać z dobroci na nim się znajdujących.
Silna armia oraz sojusze z innymi państwami pozwalają na umacnianie swojej pozycji na arenie międzynarodowej, gdyż w momencie konfliktu międzynarodowego, który wymaga użycia siły, RP będzie mieć możliwość obrony terytorialnej i ew. odparcia ataku ze strony wrogiego państwa. Wybór sojuszników musi być rozważny, ponieważ - zgodnie z informacją historyczną, nie powinno się nawiązywać sojuszu z Francją lub Anglią, gdyż pozostają one bierne w momencie wymagającym interwencji militarnej w celu obrony sojusznika. Silna, zmodernizowana armia pozwala wywrzeć odpowiednią presję na pozostałe państwa, co może skutkować uzyskaniem lepszych warunków w momencie negocjacji umów międzynarodowych dot. np. handlu. Silni sojusznicy są doskonałą tarczą dla państwa, nawet, jeśli te jest niewydolne względem gospodarczym - dobrym przykładem może być ostatnie państwo w Europie, które rządzone jest przez nieformalnego dyktatora, tj. Białoruś i jej (zbyt) bliski sojusznik - Rosja.
Polska powinna inwestować w siły militarne i nawiązywać realne sojusze z innymi państwami, aby móc utrzymać swoje granice przy ew. konflikcie wynikającym z niewydolności gospodarczej Unii Europejskiej
Wyjaśnienie: