Wyjaśnij, czym był i co zakładał plan trzyletni oraz bitwa o handel



Odpowiedź :

Odpowiedź:

pierwszy powojenny plan gospodarczy realizowany w l. 1947-1949. Został opracowany przez Centralny Urząd Planowania. Koncentrował się on na integracji ziem zachodnich z resztą kraju, odbudowie przedwojennego poziomu produkcji, konsumpcji oraz dochodu narodowego. Przewidywał równoprawną rolę trzech sektorów: państwowego, spółdzielczego oraz prywatnego. Główne kierunki inwestycji podporządkowano zadaniom produkcyjnym, przy czym odroczono odbudowę obiektów przemysłowych, w których zniszczenia przekraczały 50% pierwotnej wartości. Od 1949 r. więcej uwagi poświęcano rozbudowie tradycyjnych gałęzi przemysłu; nastąpiła też większa koncentracja wydatków na przemysł. W rolnictwie skupiono się na przemianach strukturalnych. Początkowo wspierano rolnictwo indywidualne, rozwinięto kontraktację płodów rolnych, w ramach akcji „H” (hodowla, 1948) udzielano dodatkowej pomocy finansowej i materialnej gospodarstwo indywidualnym i państwowym. W transporcie dążono do integracji ziem zachodnich z resztą kraju i wykorzystania dostępu do morza. Odbudowano porty w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie, także małe przystanie śródlądowe.

Odpowiedź:

Plan trzyletni, zwany też Planem odbudowy Gospodarczej, realizowany był w Polsce w latach 1947-1949. Jego celem było "podniesienie stopy życiowej pracujących wartstw ludności powyżej poziomu przedwojennego," utrwalenie ustroju i przebudowa struktury społęczno-gospodarczej kraju oraz likwidacja zniszczeń po II wojn ie światowej. Plan zakłądał też zcalenie tzw. ziem odzyskanych z resztą kraju. W realizacji planu pierwszeństwo przypadło odbudowie tych gałęzi przemysłu, które produkowały towary przeznaczone bezpośrednio na rynek. W roku 1947 osiągnięto wskaźniki produkcji zbliżóne do tych z roku 1938, co było wielkim sukcesem. Słabiej realizacja planu szła w rolnictwie. W wyniku wprowadzenia planu rzeczywiscie poprawiła się ogólna stopa życiowa społeczeństwa, a w styczniu 1949r. zniesiono kartkowy system zaopatrzenia ludności. Plan trzyletni był jedynym w czasach PRL, który udało się zrealizować.

Również 1947r. rozpoczęła się "Bitwa o handel". Były to działania władz zainicjowane przez ministra gospodarki Hilarego Minca, których celem było upaństwowienie przemysłu i handlu. powołane zostało Biuro Cen, któr miało ustalać maksymalne marże i ceny w handlu detalicznym. Wcześniej już działała Komisja Specjalna do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym. Miała ona szerokie uprawnie represyjne. Do 1954 roku wydała około pół miliona wyrokó, w tym ok. 200 tysięcy skazujących na pobyt w obozie pracy. W ramach upaństwawiania gospodarki w całym kraju powstała sieć Państwowych Domów Towarowych (PDT). Miały one stanowić konkurencję dla niewielkich sklepów prywatnych. Właścicielom małych sklepów groziło 5 lat więzienia za zawyżanie cen, robiono im trudności lokalowe i wprowadzono wysokie opłaty na koncesję na prowadzenie sklepu. Liczba prywatnych sklepów zmalała więc gwałtowenie. DOkonano reorganizacji spółdzielczości - powstała Centralna Spółdzielnia Spożywców "Społem" oraz Centrala Rolniczych Spółdzielni "Samopomoc Chłopska". W ten sposób zlikwoidowano mały przemysł prywatny czy zakłądy rzemieślnicze. Sektor prywatny w gospodarce praktycznie przestał istnieć.

Wyjaśnienie: