Odpowiedź :
Wybaczyć nie znaczy zapomnieć. Wybaczyć to znaczy kochać kogoś, rozumieć, zobaczyć jego żal i zadość uczynienie. Wybaczenie jest jedną nauk wyniesionych z nauk moralnych bez względu na poglądy. Przyzwoitość może mieć każdy.
Moim zdaniem w bohaterowie literatury potrafią wybaczać krzywdy
Argument pierwszy Pan Tadeusz - Gerwazy sługa Stolnika Horeszki świadek jego śmierci dokonanej przez Jacka Soplicę . Gerwazy przysięga sobie zemsty na rodzie Sopliców wykorzystuje spór o zamek by buntować Hrabie Horszeko ostatniego z rodu w sporze o zamek. Gdy na zamek napadają Moskale Jacek Soplica zasłania własnym ciałem Gerwazego czym chroni go od śmierci. Podczas rozmowy z nim wyznaje mu że jest Jackiem Sopliców i że to on zabił Stolnik. Gerwazy mu wybacza.
Argument drugi przypowieść o synu marnotrawnym. Jeden z synów poprosił ojca o swoją część majątku wyjechał zostawiając ojca i roztrwonił wszystko. Nastał dla niego czas głodu i tułaczki. Znalazł pracę w gospodarstwie gdzie pasł świnie i jadł z nimi w jednym korycie. Przemyślał swoje zachowanie i wrócił do ojca pełen skruchy, a ten mu wybaczył mało tego wyprawił ucztę z okazji jego powrotu
Argument trzeci ewangelia według Świętego Łukasza 15,7 "...w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia." Bóg traktuje nas indywidualnie nie ma znaczenia dla niego ilość lecz to, że ktoś zmienił swoje życie. Potrafi wybaczyć każdemu.
Podsumowując wybaczenie komuś często nie jest prostą sprawą często wybaczenie wymaga zadość uczynienia ofiarą, ale każdy może na nie liczyć jeśli potrafi się zmienić i rozumieć swój błąd. Dar wybaczania i samo przebaczenie jest czymś pięknym i wzruszającym. Nie zawsze jest to łatwe ale dla dobra nas i innych powinniśmy wybaczać