Odpowiedź :
Z - cena zeszytu
D - cena długopisu
8Z+3D=39
D=2Z
Podstawiam drugie równanie do pierwszego:
8Z+3(2Z)=39
8Z+6Z=39
14Z=39
Jeden zeszyt kosztuje 39/14 złotych
Odpowiedź:
Szczegółowe wyjaśnienie:
x - cena zeszytu
y - długopis
8x + 3y = 39
y = 2x
Po podstawieniu:
8x + 3(2x) = 39
8x + 6x = 39
14x = 39
x = 39/14
x ≈ 2,78 zł