Odpowiedź :
Odpowiedź:
Aby chronić wątrobę należy przede wszystkim unikać alkoholu i to w każdej postaci. Szczególnie szkodliwe są alkohole wysokoprocentowe – wódki, koniaki, whisky. Drugim przykazaniem jest unikanie nadmiernej ilości tłuszczów zwierzęcych w diecie. Warto pamiętać o regularnych posiłkach, utrzymywaniu prawidłowej wagi – bez gwałtownych wahań masy ciała.
By dbać o wątrobę, warto wystrzegać się zażywania nadmiaru leków i pamiętać, aby informować lekarza o przyjmowanych tabletkach dostępnych bez recepty, czy innych preparatach np. środkach antykoncepcyjnych w przypadku kobiet. Połączenie kilku popularnych leków np. na przeziębienie, może okazać się toksyczne dla wątroby. Wiele z preparatów złożonych zawiera w składzie wspomniany paracetamol, którego dawka toksyczna wynosi już 5 gramów dla osoby dorosłej. Znaczne jej przekroczenie może doprowadzić nawet do uszkodzenia wątroby.
Profilaktyka i regularne wizyty u lekarza pozwolą kontrolować stan wątroby. Raz na kilka lat warto wykonać usg oraz badania w kierunku infekcji wirusami wątrobowymi.
Przede wszystkim należy stosować dietę bogatą w białko i węglowodany z ograniczeniem tłuszczu i błonnika. W praktyce oznacza to unikanie potraw smażonych, grillowanych, tłustych wędlin i mięsa, grzybów, ostrych przypraw, pokarmów wzdymających (rośliny strączkowe), czosnku, cebuli, szpinaku, szczawiu i oczywiście alkoholu.
Dieta na wątrobę nie zakłada całkowitej eliminacji tłuszczu z diety, ale stosowanie go w postaci łatwostrawnej. Warto sięgnąć po tłuszcze pochodzące z ryb i orzechów, oliwę z oliwek, olej słonecznikowy. Posiłki powinny być mniejsze i częstsze, optymalnie 5 razy na dobę. Najlepsze dla wątroby są potrawy gotowane na parze lub w wodzie, ewentualnie pieczone w pergaminie lub duszone bez dodatku tłuszczu. Na talerzu powinny dominować chude wędliny i mięso, ryby, odtłuszczony nabiał i mleko, białe pieczywo, świeże owoce i warzywa z wyjątkiem wspomnianych wyżej.
Dla sprawnego działania wątroby niezbędne są między innymi antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze takie jak witamina C, beta-karoten, witamina A i E. Wątroba potrzebuje także obecnych w rybach morskich kwasów omega 3 i 6. Ich najlepszym źródłem jest racjonalna i zdrowa dieta, jednak znajdziemy je także w suplementach dostępnych bez recepty. Podobnie, jak naturalne substancje roślinne wspomagające wytwarzanie żółci w wątrobie i procesy metaboliczne. Najlepsze zioła na wątrobę występujące w składzie suplementów to:
wyciąg z liści karczocha;
ostropest;
lecytyna sojowa;
cholina;
ornityna;
ekstrakt z liścia mięty pieprzowej;
ekstrakt z korzenia mniszka lekarskiego;
fosfolipidy, czyli estry kwasu cholinofosforowego i nienasyconych kwasów tłuszczowych – linolowego, linolenowego, oleinowego.
Należy pamiętać, że zażywanie suplementów musi iść z parze ze zdrowym trybem życia. Jedynie połączenie tych elementów umożliwi regenerację wątroby i wsparcie zachodzących w niej procesów.
Wyjaśnienie:
mam nadzieję że pomogłam. liczę na naj