Odpowiedź :
1/270
soczewka skupiająca - C, D,
soczewka rozpraszająca - A, E.
2/270
A. Jeżeli ustawimy przedmiot blisko soczewki to obraz powstanie, ale będzie większy. Fałsz.
B. Miejsce przecięcia się promienia czerwonego z osią optyczną to ognisko soczewki. 4 kratki na rysunku odpowiadają 20 cm w rzeczywistości. Widzimy, że ognisko znajduje się 8 kratek od soczewki, więc ogniskowa wynosi 40 cm. Jeżeli ustawimy przedmiot w odległości 40 cm od soczewki, wówczas obraz nie powstanie. Fałsz.
C. W odległości 80 cm od soczewki przedmiot będzie znajdował się w środku krzywizny O. Wówczas powstały oraz będzie rzeczywisty i tej samej wielkości, co przedmiot. Prawda.
D. Jeżeli przedmiot zostanie umieszczony w odległości większej niż promień soczewki (za punktem O), wówczas powstanie obraz pomniejszony i odwrócony. Prawda.
3/270
A. Rysujemy konstrukcję dla soczewki rozpraszającej. Najpierw rysujemy promień biegnący od czubka przedmiotu równolegle do osi optycznej (promień zielony) i załamujący się na soczewce. Przedłużenie promienia załamanego przechodzi przez ognisko soczewki. Następnie rysujemy promień biegnący od czubka przedmiotu i załamujący się na soczewce. Przedłużenie promienia padającego na soczewkę przechodzi przez ognisko, a promień załamany biegnie równolegle do osi optycznej (promień czerwony). Na koniec rysujemy promień wychodzący z czubka przedmiotu i przechodzący przez środek osi optycznej (promień niebieski). Punkt przecięcia się promieni przedłużonych (linie przerywane) to czubek obrazu
Obraz jest pozorny, prosty i pomniejszony.
B. Rysujemy konstrukcję dla soczewki skupiającej. Najpierw rysujemy promień biegnący od czubka przedmiotu równolegle do osi optycznej (promień zielony), załamujący się na soczewce i przechodzący przez ognisko soczewki. Następnie rysujemy promień biegnący od czubka przedmiotu, przechodzący przez ognisko soczewki i po przejściu przez soczewkę biegnący równolegle do osi optycznej (promień czerwony). Na koniec rysujemy promień wychodzący z czubka przedmiotu i przechodzący przez środek osi optycznej (promień niebieski). Punkt przecięcia się promieni załamanych to czubek obrazu
Obraz jest rzeczywisty, odwrócony i tej samej wielkości co przedmiot.
Mam nadzieję,że pomogłam i liczę na naj :)