OlaLolz
Rozwiązane


Oblicz ile gramów wodoru powstało w wyniku reakcji 6g sodu z kwasem siarkowym (VI).
2 Na + H2SO4
Na2SO4+H2
Zapisz obliczeni
NA TERAZ DAJE NAJ



Odpowiedź :

m Na = 6 g

M Na = 23 g/mol

M H₂ = 2 g/mol

2Na + H₂SO₄ ---> Na₂SO₄ + H₂

z 2 moli Na powstaje 1 mol H₂

2 * 23 g Na ------------ 2 g H₂

      6 g Na ------------- x g H₂

m H₂ = 6 g * 2 g / 2 * 23 g = 0,26 g