Odpowiedź :
Odpowiedź:
Łódź, była niewielkim miasteczkiem zamieszkałym przez ludność głównie polską, także w niewielkiej liczbie żydowską zajmującą się rolnictwem, rzemiosłem i handlem. Terytorium, na którym wyrastała Łódź, umieszczone było na zachód od Brzezin i na południe od Zgierza było też słabo zaludnione, upośledzone pod względem gospodarczym. W tutejszym krajobrazie dominowały duże kompleksy leśne. Takie warunki sprzyjały przenoszeniu na te tereny zachodnioeuropejskich wzorców zagospodarowania terenu. Jej częścią była wielka rolnicza akcja kolonizacyjna
Dziewiętnastowieczna industrializacja oznaczała pojawienie się w spokojnym od wieków krajobrazie rolniczym Europy miejsc odmiennych od wszystkiego, co znano do tej pory. Były to ośrodki przemysłowe, gdzie para, dym i pył stanowiły stały element codzienności. Wszystkie te Manczestery budziły lęk, podobnie jak żyjący w nich ludzie nowego typu – robotnicy.
Pracownicy fabryk, wraz z ich rodzinami i warunkami życia, bardzo szybko stali się przedmiotem ostrej krytyki społecznej i bohaterami polemik oraz odważnych wizji przebudowy całego społeczeństwa.
Nie wiem czy o to chodziło
Wyjaśnienie: