- przyczyny, przebieg i skutki wojen z Rosją, Szwecją i Turcją w XVII w,
- dlaczego doszło do wybuchu powstania kozackiego, kim byli Kozacy, jakie ziemie zamieszkiwali, czym się zajmowali itp
- dlaczego doszło do kryzysu RP w XVII, co było następstwem tego kryzysu,
- cechy charakterystyczne epoki baroku, sarmatyzm
I tyle, nie będę pisać o datach i postaciach, ponieważ one pojawiają się przy każdym zagadnieniu.
mam na to jakoś odpowiedziedzieć czy coś



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Szwecja-

Zygmunt III Waza nie pogodził się z utrata tronu w Szwecji, do końca życia tytułował się królem, dążył do odzyskania utraconej władzy. Następnym powodem była rywalizacja na terenie morza bałtyckiego. Szwecja chciała opanować całe wybrzeże i przejąć handel na tym terenie.

Rosja-

car Rosji Iwan groźny dążył do uzyskania dostępu do morza bałtyckiego posiadanie portów nad morzem była dla Moskwy szansą na rozwój handlu morskiego. wykorzystując okres bezkrólewia w Polsce car zgarnął należące do niej Inflanty.

Powstanie kozackie-

Kozacy to mieszkańcy Zaporoża czyli terenu ziem ukraińskich graniczącym z Imperium osmańskim czyli Turcją. Można to było nazwać dzikim polem. mieszkańców nazywano kozakami a ich wspólnotę kozańszczyzna. za czasów Zygmunta II Augusta i Stefana Batorego utworzono oddziały kozaków rejestrowych wpisany do rejestru otrzymywali za służbę wojskową rząd i nie musieli odrabiać pańszczyzny. Armie kozacka tworzyła głównie piechota.

Kryzys-

wiek 17 przeszła do historii Polski jako stulecie wojen w wyniku zmagań z Rosją Turcją Szwecją Rzeczpospolitą straciła w około jednej trzeciej swojego terytorium. sąsiedzi zgarnęli między innymi Inflanty i wschodnia Ukrainie oraz zwierzchność nad Prusami książęcymi. z tych powodów wiek 17 w Rzeczypospolitej czas kryzysu gospodarczego. zniszczenia wojenne dotyczyły wiele miast wsi i folwarków.

Barok-

styl walkowy szczególnie odpowiedział potrzebną kościoła katolickiego który w przełomie 16 i 17 wieku rywalizowało o wiernych z

wyznaniami protestanckimi. barok miał pogadać pełny przebieg wnętrza i potęgę kościoła.

SARMATYZM-

w 17 wieku wśród polskiej szlachty rozprzestrzenił się się mit że jej przedstawiciele w odróżnieniu od chłopów i mieszczan pochodzą od sarmatów. twierdzili że po sarmatach odziedziczyła takie cechy jak waleczność odwaga umiłowanie wolności prawość oraz szczerość. w rzeczywistości Polska szlachta nie miała nic wspólnego ze starożytnym ludem. życie sarmackie skupiało się na polowaniach kuligach oraz wystawnych ucztach. niezwykle ważne dla polskiej szlachty były też uroczystości religijne.

Wyjaśnienie:

Mam nadzieję że pomogłam