Odpowiedź :
Odpowiedź:
Energetyka jest gałęzią przemysłu zajmującą się wytwarzaniem, przesyłaniem i wykorzystaniem energii. Dostarcza ona energię w dwóch postaciach:
energię cieplną (termiczną) - przekazywana w formie ciepła.
energię elektryczną - przekazywana w formie prądu elektrycznego.
Energię produkuje się w elektrowniach, tzn. zakładach przemysłowych zajmujących się wytwarzaniem energii elektrycznej. Elektrownie dzieli się na:
elektrownie cieplne konwencjonalne,
elektrociepłownie,
elektrownie jądrowe,
elektrownie wodne (hydroelektrownie),
elektrownie wiatrowe,
elektrownie słoneczne.
Energetyka bazuje na tzw. surowcach energetycznych.
Surowce energetyczne można podzielić na:
nieodnawialne - surowce, które występują w ograniczonej ilości i w wyniku eksploatacji mogą ulec wyczerpaniu, są to wszelkie surowce mineralne, jak: ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel kamienny, węgiel brunatny.
odnawialne - surowce, które same się odnawiają i praktycznie są niewyczerpalne, np.: energia wód, słońca, wiatru, wnętrza ziemi, biomasy i odpadów.
Najstarszym surowcem energetycznym, wykorzystywanym przez człowieka jest drewno. Czerpano z niego ciepło poprzez spalanie. W XIX wieku podstawowym źródłem energii stał się węgiel kamienny. Wiek XX zapoczątkował wzrost znaczenia ropy naftowej. W latach 60-tych pokrywała ona połowę zapotrzebowania na energię w krajach wysoko rozwiniętych. Jednak z początkiem lat 70-tych zdrożała czterokrotnie, co doprowadziło do kryzysu energetycznego na świecie. Zapoczątkowało to rozpowszechnianie się technologii energooszczędnych. Od tej pory wzrosło także znaczenie gazu ziemnego, który dotąd pozostawał w cieniu ropy naftowej. Zaczęto także coraz chętniej sięgać do odnawialnych źródeł energii oraz paliw jądrowych.
Obecnie struktura zużycia energii pierwotnej na świecie wygląda następująco:
ropa naftowa - 39,3%
węgiel kamienny - 25,4%
gaz ziemny - 21,8%
paliwa jądrowe - 6,4%
odnawialne źródła energii - 7,1% (w tym na rzeki przypada około 6,9%).