hej czy moglby ktoś pozmieniać zdania, tak żeby nauczyciel nie skapnal się ze to jest zadanie od koleżanki? daje najjjj
1)Napisz i objaśnij wzór na okres drgań wahadła matematycznego
Wyznaczanie okresu drgań wahadła matematycznego polega na zmierzeniu czasu trwania kilku lub kilkudziesięciu wahnięć i podzieleniu wyniku tego pomiaru przez liczbę wahnięć.
WZÓR: T=tn/n
tn-czas trwania n wahnięć
n-liczba wahnięć
Aby wyznaczyć częstotliwość drgań wahadła, należy zmierzyć czas trwania kilku lub kilkudziesięciu wahnięć i podzieleniu liczby drgań przez zmierzony czas.
WZÓR: f=n/tn
2)Wymień wielkości fizyczne opisujące fale. Napisz i objaśnij wzory wyrażające związki między tymi wielkościami.
Ponieważ dźwięk jest falą to posiada cechy każdej fali: okres, częstotliwość, długość fali, amplituda, prędkość rozchodzenia się fali. Dźwięki mogą się różnić: wysokością, barwą i natężeniem. Dzięki barwie poznajemy odgłosy znajomych osób, odgłosy zwierząt. Natężenie dźwięku zależy od amplitudy fali dźwiękowej. Im większa amplituda tym większe natężenie dźwięku.
Amplituda – największe wychylenie z położenia równowagi w ruchu drgającym i w ruchu falowym. Jednostka amplitudy zależy od rodzaju ruchu drgającego: dla drgań mechanicznych jednostką może być metr, jednostka gęstości lub ciśnienia; dla fali elektromagnetycznej tą jednostką jest V/m.
Długość fali – najmniejsza odległość między dwoma punktami o tej samej fazie drgań. Dwa punkty fali są w tej samej fazie, jeśli wychylenie w obu punktach jest takie samo i oba znajdują się na etapie wzrastania.
Częstotliwość – wielkość fizyczna określająca liczbę cykli zjawiska okresowego występujących w jednostce czasu. W układzie SI jednostką częstotliwości jest herc [Hz]. Częstotliwość 1 herca odpowiada występowaniu jednego zdarzenia (cyklu) w ciągu 1 sekundy.
Okres – w fizyce, czas wykonania jednego pełnego drgania w ruchu drgającym, czyli czas pomiędzy wystąpieniami tej samej fazy ruchu drgającego. Okres fali równy jest okresowi rozchodzących się drgań.
Fala rozchodzi się ze stałą prędkością vw, a cząstki ośrodka drgają wokół położenia równowagi. Stałą prędkość fali możemy wyliczyć z równania v=λ/T=ω/k.
3)Jaka jest różnica między falą poprzeczną i podłużną?
fala poprzeczna -jest to fala w której kierunek drgań cząsteczek jest prostopadły do kierunku rozchodzenia się fali. Występuje tylko w ciałach stałych. fala podłużna -jest to fala w której kierunek drgań cząsteczek jest zgodny z kierunkiem rozchodzenia się fali.
4)Co to są infradźwięki i ultradźwięki?
Infradźwiękami (poddźwiękami) nazywamy fale mechaniczne o częstotliwości mniejszej od 16 Hz. Ich źródłem są wszystkie ciała drgające z częstotliwością od 1 Hz do 16 Hz.
Ultradźwięki (inaczej naddźwięki) – fale mechaniczne o częstotliwości większej od 20 tysięcy herców. Ich źródłem są ciała drgające z częstotliwościami z zakresu od 20 kHz do 1 GHz.
1.wyznaczanie danego momentu drgań wahadła matematycznego opiera się na dokładnym obliczeniu czasu trwania kilkunastu albo kilkudziesięciu wahnięć i sklasyfikowania danej miary przez ilość wahnięć.