Wisława Szymborska napisała: Tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono. Napisz rozprawkę, w której przywołasz postawy bohaterów literackich, w tym z ,,Pana Tadeusza, innej lektury obowiązkowej oraz wybranego tekstu literackiego, wystawionych na próbę. Rozważ, czy dokonali słusznych wyborów. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 słów.( musi być trzech bohaterów literackich)



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wisława Szymborska napisała w jednym ze swoich wierszów „ tyle wiemy o sobie , na ile nas sprawdzono ‘’. Uważam , że nie wiemy o sobie tego co najważniejsze , wiele naszych myśli , uczuć jest skrytych gdzieś głęboko w środku. Ujawniają się one dopiero w obliczu tragedii , które mogą lub już nas w życiu spotkały.

Bohaterowie „Kamieni na szaniec „ Aleksandra Kamińskiego są dowodem na to , że człowiek nie potrafi przewidzieć w jakich okolicznościach może go spotkać tragedia , ale musi dać radę przetrwać ten trudny okres w swoim życiu. Rudy , Alek i Zośka – młodzi ludzie , którzy w początkach swojego życia musieli stawić czoła wojnie. Wiedzieli , że muszą liczyć się ze śmiercią , która może przyjść z Nienacka , ale nie poddawali się do samego końca i w sposób godny , szlachetny walczyli w obronie ojczyzny. Zośka przekonał się o tym , jaki ból może przynieść strata kogoś ważnego w naszym życiu , Kiedy odeszli jego najwierniejsi przyjaciele Alek i Rudy , długo nie mógł pozbierać się w swoim własnym życiu.

Dowodem tych rozważań o szarej rzeczywistości może być postać Santiago , głównego bohatera powieści Ernesta Hemingwaya „ Stary człowiek i morze ‘’ . człowiek , który nie jedno w życiu przeszedł nigdy nie tracił nadziei , że może pokonać swoje słabości i dalej dążyć do spełnienia upragnionych marzeń , w przypadku Santiago było to złapanie ryby , która po sprzedaniu miała dać mu pieniądze za które mógłby dalej normalnie , ale niestety w sposób ekstremalny żyć i funkcjonować . Jego jedynym przyjacielem był kilkuletni chłopiec , który dodawał otuchy w trudnych chwilach .

Kolejnym problemem nawiązującym do cytatu W. Szymborskiej są choroby , przeważnie małych dzieci . Przykładem na to jest pewien chłopiec – Oskar , główny bohater powieści É. E. Schmitta‘’ Oskar i pani róża „ , który w wieku 9 lat musiał pokonać białaczkę . Jego rodzice bali się nawet odwiedzać chłopca w szpitalu , ponieważ najwyraźniej pierwszy raz spotkało ich coś tak okrutnego jak choroba jedynego dziecka . Nie mogli pogodzić się z myślą , że Oskar kiedyś umrze. Jedynym oparciem podczas choroby dla Oskara była jego ‘’ przyjaciółka” , starsza kobieta która umilała czas chłopcu podczas pobytu w szpitalu – Pani Róża. Kiedy Oskar umarł i ona nie mogła pogodzić się z tą myślą . Pewnie żadne z nas nigdy nie pomyślałoby , że w nawet przez bardzo krótki okres czasu można się aż tak przywiązać do kogoś , a potem nagle to stracić .

Każdy człowiek stara się być odpowiedzialnym za swoje czyny i postępowanie , jednak nie każdy tak potrafi. Bohaterowie przedstawieni powyżej musieli stawić czoła wielu wyzwaniom i udowodnili że do samego końca należy walczyć o to co się kocha i do końca dążyć do realizacji nawet niemożliwych do realizacji marzeń .

Wyjaśnienie: