Odpowiedź :
Odpowiedź:
Bolesław Chrobry był synem Mieszka I i Dobrawy. Należał do dynastii Piastów . Został władcą Polski w roku 992 i nosił tytuł księcia. W roku 997 gościł czeskiego biskupa Wojciecha Sławnikowica , któremu pomógł dotrzeć z wyprawą chrystianizacyjną do pogańskich Prus . Poganie zabili czeskiego misjonarza, a polski książę wykupił jego ciało za tyle srebra , ile ważyło ciało biskupa.
Dwa lata po męczeńskiej śmierci czeski biskup został ogłoszony świętym , a jego szczątki stały się relikwiami . Z pielgrzymką do grobu męczennika, do Gniezna, przybył w roku 1000 cesarz Otto III . Cesarz spotkał się też z polskim księciem. Wydarzenie to nazywamy zjazdem gnieźnieńskim.
Utworzono wtedy w Polsce arcybiskupstwo w Gnieźnie oraz trzy nowe biskupstwa, w Krakowie , Kołobrzegu i Wrocławiu . Cesarz nałożył na głowę polskiego księcia cesarski diadem , może jako obietnicę przyszłej koronacji królewskiej i dał mu w prezencie kopię włóczni św. Maurycego . Polski książę podarował cesarzowi 300 zbrojnych i relikwię w postaci ramienia św. Wojciecha .
W 1002 roku zmarł przychylny Polsce cesarz, a z nowym cesarzem, czyli Henrykiem II , polski książę prowadził długotrwałe wojny, trwające do roku 1018 . Ostatecznie Polska powiększyła się kosztem Niemiec o tereny Łużyc i Milska . Przez rok nasz książę panował nad Czechami , czyli krajem, z którego pochodziła jego matka, zajął też sąsiednie ziemie, Śląsk i Morawy . W 1018 roku Polacy najechali bogaty wschód , w celu zdobycia łupów i oderwali od Rusi Kijowskiej Grody Czerwieńskie , które wcielili do Polski.
Wielkim sukcesem polskiego księcia była jego koronacja na króla . Nie był już zwykłym księciem, miał teraz wyższą rangę. Koronacja odbyła się w kwietniu w 1025 roku, kilka miesięcy przed śmiercią tego wojowniczego władcy.
Wyjaśnienie: