Rozwiązane

Czy Jan Kochanowski mógł być idolem swoich czasów? Wypracowanie, w któym trzeba odwołać się do utworów poety. Praca nie może liczyć mniej niż 250 słów.
Pomocy ​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

„Treny” Jana Kochanowskiego to tekst obowiązkowy pod wieloma względami. Jest to jeden z piękniejszych zbiorów w polskiej poezji. Ale przede wszystkim to zapis miłości ojcowskiej, rozpaczy po utracie ukochanego dziecka. To próba mierzenia się z samym sobą w świetle żałoby i płaczu po bliskiej osobie. To świadectwo pytań o sens świata, które zadaje sobie człowiek, kiedy ten świat wali mu się na głowę. „Treny” z tej perspektywy to nie tylko wielki, znany utwór polskiego renesansu, o którym trzeba pamiętać na maturze. To przede wszystkim świadectwo emocjonalnych zmagań bliskich każdemu z nas. Każdy kogoś stracił. Każdy po kimś płakał. Każdy pytał, dlaczego akurat to jego spotkało. To właśnie są treny.  

Zanim zaczniemy ci o nich szczegółowo opowiadać, małe wprowadzenie. Musisz pamiętać, że Kochanowski przed tym, jak umarła mu córka Urszulka, która jest bohaterką „Trenów”, był uznawany za stoika. A jaka jest główna myśl stoików? Niezależnie od tego, czy ci dobrze, czy ci źle – wszystko musisz przyjmować z pokorą i bez nadmiernych emocji. Nie wolno ani szaleńczo się cieszyć, ani zalewać się łzami. Złoty środek – to kluczowa teoria stoików. Problem tylko polega na tym, że znacznie prościej ją wyznawać, jak jest ci dobrze i po prostu musisz kontrolować swoją radość, żeby nie popaść w samozachwyt. Gorzej w drugą stronę. Jak trudne w obliczu tragedii życiowej są do realizacji idee stoików, zobaczyć można właśnie na przykładzie „Trenów”.

Przeczytaj albo posłuchaj do końca, a dowiesz się wszystkiego o budowie trenów oraz o tym, dlaczego akurat treny Kochanowskiego były tak wyjątkowe. Zacznijmy jednak od niezbędnego minimum, czyli najważniejszych informacji, które po prostu trzeba zapamiętać.

Treny - Jan Kochanowski: najważniejsze informacje

Na początek postaraj się zapamiętać, że:

pierwsze wydanie „Trenów” ukazało się w Drukarni Łazarzowej w Krakowie w tysiąc pięćset osiemdziesiątym roku;

„Treny” uznawane są za wyraz dojrzałości twórczej Kochanowskiego; powstały już po psalmach, słynnym, pierwszym polskim dramacie pod tytułem „Odprawa posłów greckich” i wielu innych znanych utworach Kochanowskiego;

bohaterką „Trenów” nie jest tylko Urszulka, nazywana też Orszulą; dzieje jej krótkiego życia i śmierci to jedynie pretekst do ukazania przeżyć głównego bohatera – ojca-poety.

„Treny” są cyklem utworów lirycznych o charakterze uniwersalnym. Nie mamy tutaj dokładnego odwołania do czasu i miejsca akcji. Jedyne co wiemy, to to, że utwór poświęcony jest zmarłej w tysiąc pięćset siedemdziesiątym ósmy lub siedemdziesiątym dziewiątym roku Urszuli. Treny były więc pisane rzeczywiście bezpośrednio po jej śmierci. Wydano je po raz pierwszy już w roku tysiąc pięćset osiemdziesiątym.

Wyjaśnienie:

chyba jest 250