Odpowiedź:
Proszę^^
Wyjaśnienie:
Podobnie jak prędkość, tak i przyspieszenie jest nam dobrze znane z doświadczeń codziennych. Na przykład, możemy wywołać przyspieszenie roweru, naciskając mocniej pedały. Im mocniej naciśniemy pedały, tym większe wywołamy przyspieszenie. Oczywiście, w czasie przyspieszania prędkość się zmienia. Naciskając hamulec, również wywołujemy zmianę prędkości, tylko że w tym przypadku prędkość maleje – występuje zmniejszenie wartości prędkości. Takie przyspieszenie, które powoduje malenie prędkości, nazywa się opóźnieniem.
Zawsze wtedy, gdy prędkość się zmienia, musi występować przyspieszenie. Im większa jest zmiana prędkości w określonym przedziale czasowym, tym większa jest wartość przyspieszenia.
To ostatnie stwierdzenie pozwala nam na ilościowe zdefiniowanie przyspieszenia. Jeżeli w pewnym momencie prędkość chwilowa punktu materialnego wynosiła v0, a po upływie czasu Δt wyniosła v, to przyrost wartości prędkości Δv=v−v0 dokonał się w czasie Δt. Zatem średnio na jednostkę czasu przyrost prędkości wyniósł i obliczasz sumę proste dasz radę :)