Odpowiedź :
1,5 kg * 2,70 zł = 4,05 zł
2,8 kg * 3,50 zł = 9,80 zł
9,80 + 4,05 = 13,85
20,00 - 13,85 = 6,15 zł
Otrzyma 6,15 zł reszty.
Hej!
Oto Twoja odpowiedź:
Wojtek kupił:
1 1/2 kg po 2,70 zł za kilogram,
2 4/5 kg po 3,50 zł za kilogram,
JABŁKA:
[tex]1 \frac{1}{2} = 1 \frac{5}{10} = 1.5[/tex]
1,5 kg za 2,70 zł za kg
2,70 zł - 1 kg |:2
1,35 zł - 0,5 kg |•3
4,05 zł - 1,5 kg
Czyli za 1,5 kg jabłek Wojtek zapłacił 4,05 zł.
GRUSZKI:
[tex]2 \frac{4}{5} = 2 \frac{8}{10} = 2.8[/tex]
2,8 kg po 3,50 zł za kg
1 kg - 3,50 zł |:10
0,1 kg - 0,35 zł |•8
0,8 kg - 2,80 zł
2 • 3,50 zł + 2,80 zł = 7 zł + 2,80 zł = 9,80 zł
Czyli za 2,8 kg gruszek Wojtek zapłacił 9,80 zł.
JABŁKA I GRUSZKI:
4,05 zł + 9,80 zł = 13,85 zł
20 zł - 13,85 zł = 6,15 zł
Wojtek dostał 6,15 zł reszty.
Odpowiedź: Wojtek otrzyma 6,15 zł reszty.
Pozdrawiam™