wojtek kupił 1 1/2 kg jabłek po 2,70 zł za kilogram i 2 4/5kg gruszek po 3,50 za kilogram ile reszty otrzymał wojtek jeśli zapłacił banknotem 20 zł


prosze o pomoc bo jestem zagrożony na pałe za to



Odpowiedź :

1,5 kg * 2,70 zł = 4,05 zł

2,8 kg * 3,50 zł = 9,80 zł

9,80 + 4,05 = 13,85

20,00 - 13,85 = 6,15 zł

Otrzyma 6,15 zł reszty.

Hej!

Oto Twoja odpowiedź:

Wojtek kupił:

1 1/2 kg po 2,70 zł za kilogram,

2 4/5 kg po 3,50 zł za kilogram,

JABŁKA:

[tex]1 \frac{1}{2} = 1 \frac{5}{10} = 1.5[/tex]

1,5 kg za 2,70 zł za kg

2,70 zł - 1 kg |:2

1,35 zł - 0,5 kg |•3

4,05 zł - 1,5 kg

Czyli za 1,5 kg jabłek Wojtek zapłacił 4,05 .

GRUSZKI:

[tex]2 \frac{4}{5} = 2 \frac{8}{10} = 2.8[/tex]

2,8 kg po 3,50 zł za kg

1 kg - 3,50 zł |:10

0,1 kg - 0,35 zł |•8

0,8 kg - 2,80 zł

2 • 3,50 zł + 2,80 zł = 7 zł + 2,80 zł = 9,80 zł

Czyli za 2,8 kg gruszek Wojtek zapłacił 9,80 .

JABŁKA I GRUSZKI:

4,05 zł + 9,80 zł = 13,85 zł

20 zł - 13,85 zł = 6,15

Wojtek dostał 6,15 reszty.

Odpowiedź: Wojtek otrzyma 6,15 zł reszty.

Pozdrawiam™