Wymień poniżej wymienione cechy Danusi jak i Jagienki lektura Krzyżacy.
1. Przedstawienie postaci.
2. Wygląd zewnętrzny.
3. Cechy charakteru.
4. Umiejętności.
5. Ocena postaci.



Odpowiedź :

Temi0

Odpowiedź:

1. Danusia: w chwili rozpoczęcia akcji powieści ma niespełna 12 lat, jest drobna i delikatna. Ma jasne, długie włosy (przystrojone wianuszkiem), mały zadarty nosek i jest ubrana w niebieską sukienkę oraz czerwone trzewiczki z długimi noskami.

Wyróżnia się talentem muzycznym – gra na lutni i śpiewa. Mimo że dla wielu jest uosobieniem niewinności potrafi wykazać się siłą woli i nieustępliwością, kiedy sprzeciwia się woli ojca, który nie zgadza się na jej zaręczyny ze Zbyszkiem.

Kilka godzin po ślubie zostaje porwana przez Krzyżaków, którzy to traktują ją tak brutalnie, iż załamuje się psychicznie. Ma wychudzoną twarzyczkę, zapadnięte, przerażone oczy. Nie rozpoznaje Zbyszka i popada w obłęd, nie wiedząc, że udręka już się skończyła. Wycieńczona emocjonalnie i fizycznie umiera w drodze do Spychowa

Jest to postać pozytywna, choć tragiczna. Wzbudza z początku sympatię, a przez przykre doświadczenia życiowe również i litość.

2. Jagienka jest najstarszą córką Małgorzaty i Zycha ze Zgorzelic. Jest to osoba zaradna i gospodarna - musiała po śmierci matki przejąć opiekę nad młodszym rodzeństwem oraz nad gospodarstwem ojca.

Poznajemy ją jako 15-latkę, zdrową, silną i wielce urodziwą - jest smukła, ma czerwone usta i bystre spojrzenie.

To dziewczyna energiczna, żywiołowa, odważna i bezinteresowna. Trzeba podkreślić też jej wielkie serce. Doskonale jeździ konno, poluje i pływa.

Opiekuje się Maćkiem z Bogdańca, zastępuje córkę Jurandowi. Zakochała się w Zbyszku i cierpi z racji nieodwzajemnionego uczucia. Los chciał, że owdowiały Zbyszko zaczyna doceniać walory dziewczyny i w końcu się pobierają.

Jagienka jest zdecydowanie bohaterką pozytywną, wzbudzającą sympatię czytelnika. Zawsze stara się kierować szczęściem innych ludzi, którzy odwdzięczają się za jej dobroć i miłosierdzie miłością i szacunkiem.

Wyjaśnienie: