Mama kupiła szampon do włosów, mydło, i krem do rąk. Za te zakupy zapłaciła 21 zł. Szampon kosztował o 7 zł więcej niż mydło, a krem do rąk był pięć razy droższy niż mydło. Ile kosztowała każda z rzeczy zakupionych przez mamę?



Odpowiedź :

Zakupy (koszt): 21 zł

Szampon: x + 7

Mydło: x

Krem Do Rąk: 5x

Równanie: x + 7 + x + 5x = 21

Rozwiązanie:

x + 7 + x + 5x = 21

7x = 21 - 7

7x = 14

x = 2 zł

Szampon: 2 + 7 = 9 zł

Mydło: 2 zł

Krem Do Rąk: 5*2 = 10 zł

Sprawdzenie: 10 + 9 + 2 zł = 21 zł

Odpowiedź: Mydło kosztowało 2 zł, szampon 9 zł, a krem do rąk kosztował 10 zł.

Liczę na naj ;)

Odpowiedź:

21 zł - całkowita cena

x- cena mydła

x+7 zł - cena szamponu

5x- cena kremu

21 zł= x+x+7+5x

21 zł= 7x+7 |-7

21zł - 7 zł = 14 zł

14 zł= 7x |÷7

x=2

cena mydła= 2 zł

cena szamponu = 2 zł+ 7 zł = 9 zł

cena kremu= 5× 2 zł = 10 zł

sprawzenie: 10 zł+ 9 zł + 2 zł= 21 zł