Odpowiedź :
1.
Sokrates - współcześni odnosili się do niego z pogardą, umarł przez otrucie
Wiele lat po śmierci został doceniony, w Atenach postawiono mu pomnik (mimo tego, że to właśnie ateńczycy wytoczyli mu proces, który przegrał i poniósł śmierć)
Dante Alighieri - za życia został wygnany z ojczyzny (Florencji) i aż do śmierci tułał się na wygnaniu (także stosunek współczesnych negatywny)
Po śmierci sprawiono ku pochówek w dwóch państwach: we Florencji (z której został wydany) oraz w Rawennie (gdzie zmarł), co oznacza, oba te państwa chciały uznać Dantego "za swojego".
Krzysztof Kolumb - został posadzony i nepotyzm i zbyt autorytarne rządy na Haiti za co wysłano go do Hiszpani i aresztowani, gdzie zmarł. Potem było podobnie jak z Dantem - Kolumb na grób w trzech krajach, a jego dokonania tak naprawdę najbardziej doceniono po śmierci.
Luis de Camoes - poeta renesansowy wyśmiewany i potępiany za życia; w epoce romantyzmu do jego dzieł będzie odnosiło się wielu pisarzy, zyska on miano ,, księcia poetów", nazywa się go także wzorem poetów nieszczęśliwych.
Kościuszko - za życia błądził po świecie i brał udział w walkach niepodległościowych kilku państw (m.in. Polski i USA); za życia niedoceniany, aktualnie uważany za bohatera narodowego w kilku krajach, jego grób znajduje się w Krakowie oraz Solurze.
Napoleon Bonaparte - zdetronizowany Cesarz Francuzów, ujęty po przegranej bitwie pod Waterloo, został – jako więzień brytyjski – przewieziony, na pokładzie fregaty HMS "Northumberland", na Wyspę Św. Heleny, gdzie zmarł w 1821 roku. W 1840 r. jego prochy zostały przewiezione do Paryża i złożone w kościele Les Invalides; następnie jeszcze w 1861 roku przeniesiono je do wspaniałego sarkofagu w tejże świątyni.
Mickiewicz - tak jak inny poeci emigracyjny tułał się po świecie i cierpiał z powodu tęsknoty za ojczyzną; brał udział w przedsięwzięciach mających na celu odzyskanie niepodległości Polski (zginął w Stambule, gdzie chciał utworzyć Legiony Polskie mające walczy o po stronie Turcji przeciw Rosji); dziś Mickiewicz jest nazywany jednym z wieszczy narodu polskiego.
Cechy bohatera romantycznego w wymienionych postaciach: brak docenienia, życie w niesławie, oddanie życia za własne wartości, idealizm, tragizm, wyobcowanie, samotność, niezrozumienie, odrzucenie przez większość.
Myślę, że wobec tego łatwo wyciągnąć wnioski co do zadania trzeciego. :p