Odpowiedź :
Etanol jest związkiem organicznym, pochodną etanu. Alkohol etylowy jest stosowany jako rozpuszczalnik, w przemyśle farmaceutycznym, w przemyśle kosmetycznym, jako dodatek do paliw silnikowych, surowiec w syntezach chemicznych, w medycynie.
Wpływ etanolu na organizm
Jest toksyną uszkadzającą wszystkie komórki organizmu. Jego zbyt częste spożywanie może być przyczyną powstawania chorób. Etanol wchłania się bardzo szybko. Nawet niewielka ilość wypitego alkoholu etylowego wpływa na zachowanie człowieka np, logicznego rozumowania czy prawidłowego osądu, obniżenie sprawności precyzyjnego myślenia zaburzenia wzroku oraz słuchu, rowniez zaburza koordynacje ruchową.
Nadmierne i długotrwałe picie etanolu powoduje niedożywienie, a w dodatku różnego rodzaje zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego np: otępienie, kłopoty z utrzymaniem postawy stojącej i zaburzenia chodu, apatia, problemy z pamięcią i widzeniem.
Spożywanie alkoholu etylowego negatywnie wpływa takze na układ krążenia powodując zaburzenia akcji serca, gwałtowne zwezenia luz rozszerzenia naczyń krwionośnych, dodatkowe skurcze serca, nadciśnienie tętnicze i bol w okolicach serca.
Alkohol szkodzi nam pod wieloma względami. Sprawia, że nasza skóra, ale też włosy i paznokcie będą prezentować się o wiele gorzej. Największy wpływ alkoholu można zauważyć na skórze.
-nasze ciało jest odwodnione
-cera stanie się też o wiele wrażliwsza - podatniejsza na czynniki zewnetrzne
- trądzik i przyspieszenie tworzenia się zmarszczek.
-skóra człowieka po alkoholu stanie się matowa oraz poszarzała
Wpływ alkoholu na psychikę
-Depresja
-Zespół abstynencyjny
-Przewlekłe alkoholowe zaburzenia psychotyczne
-Zespół amnestyczny
Gdy jest się od niego uzależniomy nie myśli się o niczym oprócz kolejnym spożywaniu go.
Często występuje wtedy przemoc (nawet wobec bliskich) oraz ogólne problemy z agresją.
Wpływ alkoholu na dziecko w łonie matki - FAS i jego skutki
Jakie są konsekwencje picia alkoholu w ciąży?
-pijące kobiety w ciąży częściej rodzą przedwcześnie, a u wielu z nich dochodzi do poronień lub narodzin martwego dziecka.
- Uszkodzenia mózgu dziecka, jako następstwo niedotlenienia i niedożywienia. A dzieje się tak, ponieważ alkohol może powodować skurcz naczyń pępowinowych, co zaburza przepływ składników odżywczych i tlenu do płodu.
-alkohol zaburza migrację komórek mózgowych, przez co komórki nerwowe nie docierają tam, gdzie powinny i nie mogą podjąć swojej pracy. - Komórki mózgowe mogą obumierać, powoduje to dysfunkcje mózgu.
-Dziecko może mieć wówczas trudności z zapamiętywaniem, myśleniem i przetwarzaniem informacji
-Obniżony poziom inteligencji. Picie nawet mało alkoholu w czasie ciąży negatywnie wpływa na rozwój poznawczy i iloraz inteligencji dziecka.
FAS - Alkoholowy zespół płodowy
-Jego skutki są zależne od tego, w którym etapie ciąży alkohol znajdzie się we krwi matki dziecka. - największe szkody w I trymestrze.
-Każda ilość alkoholu przechodzi przez łożysko i dziecko po 40 minutach otrzymuje takie samo stężenie alkoholu jak jego matka