Wymień Wady i zalety transportu morskiego i śródlądowego, pojęcie taniej bandery i żeglugi kabotazowej, zaproponowac dokładnie drogę morską z Gdańska do portu w Japonii( morz, cieśniny itd), po co wybudowano kanał Panama oraz Sueski, podać 5 przykładów kanałów śródlądowych i co one łączą.
Daje naj.​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

zalety:

można się nim dostać wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu kolej, statek…

szybsze i łatwiejsze życie

korzystny w przewozie osób na małe odległości

coraz tańsze ceny samochodów

łatwiej dostępne (w porównaniu np. z samolotem)

wady:

uzależniony od pogody

w bardzo dużej mierze przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska (m.in. efekt cieplarniany)

bardzo duży współczynnik wypadków

dłuższy czas transportu w porównaniu z samolotem

mała pojemność

czasami wysokie koszty utrzymania pojazdu

Wady i zalety transportu śródlądowego (żegluga śródlądowa):

zalety:

duża ładowność

bardzo tani

niewielki wpływ na środowisko

czasami stanowi atrakcję turystyczną (jeśli jest przeznaczony dla ludzi)

wady:

powolny

ryzyko zniszczenia ładunków podatnych na wilgoć

uzależniony od pogody

konieczność budowy kosztownych kanałów

Tania bandera, wygodna bandera – zjawisko rejestrowania statków pod banderą niezwiązaną z armatorem. Przyczyną tego procederu są różnice wynikające z prawa podatkowego, rejestrowego, rzadziej innego

Żegluga kabotażowa to żegluga pomiędzy portami tego samego państwa. Jeśli odbywa się w obrębie jednego morza, nazywana jest kabotażem małym (np. Gdynia-Świnoujście lub Sztokholm-Ystad).

budowany w XIX w. kanał łączy Brdę w Zaporze i basen w Barłogach – kolonii w powiecie tucholskim, leżącej na obszarze Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Jego walor przyrodniczy jest nieoceniony – kanał został zbudowany, by nawodnić łąki czerskie w Borach Tucholskich. Turyści mogą korzystać z jego uroków, płynąc malowniczym szlakiem kajakowym lub wchodząc na 15-metrową wieżę widokową w pobliskim Fojutowie.

Kanał Bydgoski został zbudowany w latach 70. XVIII w. i jest dziś najstarszym czynnym śródlądowym kanałem wodnym w Polsce. Swój początek ma w Bydgoszczy, koniec zaś w Nakle nad Notecią i łączy dopływami Wisłę i Odrę. Ma blisko 25 km długości i jest zasilany wodą z Kanału Górnonoteckiego oraz cieków i potoków z doliny bydgosko-nakielskiej. Ma sześć śluz żeglugowych, pięć przegród, jaz do odprowadzania nadmiaru wody, syfon przeprowadzający wody potoku Flis, kanał zasilający i ścieżki holownicze. W latach 20. i 30. ub. wieku był „wodną” chlubą państwa. Do dziś uważany jest za jeden z najpiękniejszych polskich kanałów wodnych.

25-kilometrowy kanał żeglugowy położony jest w woj. kujawsko-pomorskim pomiędzy miejscowością Antoniewo nad Notecią i Lisi Ogon nad Kanałem Bydgoskim. To właśnie bydgoski kanał przyczynił się do powstania cieku nad górnym odcinkiem Noteci. Jego funkcją jest zaopatrywać w wodę ciek, który ma swój początek w Bydgoszczy, a przy okazji łączyć jeziora kujawskie i wielkopolskie z drogą wodną Wisła-Odra. Kanał Górnonotecki posiada sześć śluz, które pomagają statkom pokonać blisko 14-metrowy spad na trasie w kierunku Kanału Bydgoskiego.

To wszystko

Inne Pytanie