hej mógłby ktoś mi pomudz z zadaniem z historii , bardzo proszę na dziś : )
zadanie :
I. Na przełomie XVII i XVIII w. , latach 1697 – 1763 ,Polską rządzili władcy z dynastii ____________. Władcy ci
pochodzili z ____________, która była jednym państw rzeszy niemieckiej. Obaj zostali wybrani na polski tron przy wsparciu obcych dworów – przede wszystkim Rosji, która coraz mocniej ingerowała (wtrącała się) w wewnętrzne sprawy Rzeczypospolitej. W XVIII w. Rzeczpospolita była osłabiona licznymi wojnami w poprowadzonymi w wieku XVII-tym. raz rządzona coraz bardziej nieudolnie prze szlachtę. Zasada ____________ uniemożliwiała podejmowania ważnych i potrzebnych reform w naszym państwie, gdyż sejmy był nieustanie zrywane. Również władza królewska była słaba, a próby jej wzmocnienia kończyły się zawiązaniem ____________, czyli sojuszu szlachty przeciwko królowi w celu obrony swoich praw i przywilejów. Z tych powodów w sprawy wewnętrzne Rzeczypospolitej coraz mocniej wtrącały się państwa sąsiednie.
II. Wstąpienie na tron ____________ Mocny połączyło Polskę i Saksonię unią ____________ (czyli związek państw posiadających wspólnego władcę). ____________ (kto?)zawarł sojusz z carem Piotrem I Wielkim przeciwko Szwecji, jednakże Szwedzi pokonali wojska rosyjskie i saskie i wkroczyli do Polski. Armia szwedzka zmusiła Augusta do abdykacji, na tron wstąpił na tron Polski wstąpił Stanisław ____________. Gdy Szwedzi ponieśli klęskę pod Połtawą August i popadł w konflikt z niezadowolona szlachtą, która zawiązała przeciw niemu konfederację. Spór ten został
zakończony za pośrednictwem Rosji podczas tzw. Sejmu ____________ w 1717 r. Po śmierci Augusta II Mocnego w 1733 r. szlachta wybrała na króla Stanisława Leszczyńskiego, jednakże wyboru tego nie zaakceptowała Rosja i pod jej dyktando cześć szlachty wybrała ____________Wettina. (zwanego potocznie Sasem).
III. Za panowania ____________ Sasa Polska coraz bardziej pogłębiała się w stanie a____________ (czyli stanie chaosu i samowoli). Większość sejmów została zerwana, państwo było bezsilne wobec samowoli magnatów którzy prowadzili własną politykę uwzględniającą tylko własny interes. Rzeczpospolita powoli tracił swoją suwerenność i nie mogła przeciwstawić się wpływom państw sąsiednich, którzy utrzymywali na jej terytorium swoje wojska. Pomimo tych negatywnych zjawisk za panowania Augusta III nastąpił rozwój gospodarki i kultury. Kraj nie był wstanie wojny i odbudowywać się ze zniszczeń wojennych. Do kraju zaczęły powoli docierać idee oświeceniowe, a także zaczęto przedstawiać projekty reform politycznych. Stanisław ____________ i Stanisław ____________ proponowali likwidację liberum veto i wprowadzenie dziedziczności tronu. Chcieli także poprawy położenia chłopów poprzez zamianę pańszczyzny na czynsz oraz nadania im wolności osobistej. Zaczęto również dostrzegać potrzebę wykształcenia szlachty w celu skutecznego przeprowadzenia reform. Dlatego Stanisław ____________ założył Collegium Nobilium, szkołę gdzie kształcono synów magnatów i bogatej szlachty w duchu odpowiedzialności za państwo. Otwarto pierwszą w Polsce bibliotekę publiczną dostępną dla każdego zainteresowanego czytelnika, niezależnie od jego pochodzenia.