5. Za trzy zeszyty i długopis Maciek zapłacił 8,40zł. Długopis jest cztery razy droższy od zeszytu.
Oblicz cenę długopisu.​



Odpowiedź :

Hej!

Oto Twoja odpowiedź:

x = cena zeszytu

4•x = długopis

x + x + x + 4 • x = 8,40 zł

x + x + x + 4x = 8,40 zł

7x = 8,40 zł |:7

x = 1,20

1,20 = cena zeszytu

1,20 zł • 4 = 4,80 zł

4,80 = cena długopisu

Odpowiedź: Długopis kosztuje 4,80 zł.

_____________

Sprawdzenie:

1,20 zł • 3 + 4,80 zł = 3,60 zł + 4,80 zł = 8,40 zł

_____________

Pozdrawiam™

Odpowiedź:

3 zeszyty 1 długopis-8,40zł

3x zeszyt

4xdługopis

7x-8,40zł

x-1,2

1,2*3=3,6-3 zeszyty

4,8-długopis

Szczegółowe wyjaśnienie: