Zad.1

Wymień podstawowe zadania rolnictwa.

Zad.2

Jakie zagrożenia dla upraw wynikają ze zmienności pogody w naszym klimacie? Podaj 2 przykłady.

Zad. 3

W których częściach Polski występują najmniej korzystne warunki dla rozwoju rolnictwa?

Zad.4

Jakie gleby występujące w Polsce zaliczamy do najżyźniejszych a jakie do żyznych?

Zad. 5

Wymień 2 czynniki mające wpływ na niską wydajność pracy w rolnictwie.



Odpowiedź :

Odpowiedź:

zad.1

ekonomiczną – produkcja żywności i pasz, wytwarzanie surowców dla przemysłu przetwórczego, udział w tworzeniu produktu krajowego brutto, społeczną – zapewnianie społeczeństwu miejsc pracy, przestrzenną – przekształcanie krajobrazu naturalnego w rolniczy.

zad.2

Zmiany klimatu mają wpływ na wszystkie części świata. Polarne czapy lodowe topnieją, a poziom mórz wzrasta. W niektórych regionach ekstremalne zjawiska pogodowe i opady deszczu stają się coraz częstsze, podczas gdy inne cierpią z powodu ciężkich fal upałów i susz.

zad.3

Takie warunki występują na Nizinach Środkowopolskich, Kotlinach Podkarpackich, a także w pasie pobrzeży. Najmniej korzystne warunki panują w górach (praca maszyn rolniczych na stromych stokach jest bardzo utrudniona, konieczne jest wykonywanie orki w tradycyjny sposób.

zad.4

- czarnoziemy (1%) - najżyźniejsze gleby w Polsce tworzące się w warunkach występowania roślinności trawiastej (południowo-wschodnia część Wyżyny Lubelskiej, okolice Sandomierza, Płaskowyż Proszowicki koło Krakowa)

Wyjaśnienie: