Odpowiedź :
Odpowiedź:
Na dole odpowiedzi :)
1. Instytucja która była inicjatorem powstania pierwszych sieci komputerowych nosi nazwę: ARPA (Advanced Research Project Agency).
2. Paul Baran to amerykański informatyk żydowskiego pochodzenia, twórca idei komutacji pakietów, będącej podstawą działania między innymi Internetu.
3. ARPANET- pierwsza sieć rozległa oparta na rozproszonej architekturze i protokole TCP/IP. Jest bezpośrednim przodkiem Internetu.
ALOHANET- sieć komputerowa Uniwersytetu Hawajskiego stworzona w 1970 przez Normana Abramsona.
4. Pierwszego maila wysłał w 1971 roku Raymond Tomlinson – wysłał go sam do siebie. Programista testował wówczas sieć ARPANET w ramach której przygotował specjalny program do wysyłania wiadomości, który zainstalował na dwóch komputerach.
5. @ (małpa) - znak pisarski wykorzystywany m.in. w adresie poczty elektronicznej, protokole transferu plików, protokole komunikacji błyskawicznej oraz jako identyfikator (handle) użytkownika na mikroblogach takich jak Twitter czy Instagram.
@ (małpa) skąd pochodzi? - Popularny dzięki adresom mailowym symbol @, potocznie nazywany u nas “małpką” lub “małpą”, znany był już w XVI wieku jako jednostka miary stosowana przez włoskich kupców, następnie zaś zaczęto ją stosować jako oznaczenie cen towarów. Na przykład @25 czy @496. W taki sposób liczby, stawiane po znaku @ oznaczały koszt towaru ( z jęz. ang. - at the price of ). Stąd popularne również określenie znaku @ jako “ad” (z jęz łac.) czy “at”, czyli “do” lub “przy”.
6. Początkowo sieć internetowa służyła do szybszego przekazywania wyników badań między naukowcami.
7. Protokół to zbiór procedur znajdujących się w komputerze które się powtarzają jeżeli coś się stanie.
8. Pierwszym – oficjalnie uznanym – wirusem komputerowym (a właściwie robakiem) był Creeper. Stworzył go w 1971 roku Bob Thomas. Creeper nie do końca spełnia wszystkie założenia jakie stoją za definicją wirusa.
Bob Thomas był pisarzem.
9. Taki zbiór przydatnych materiałów powiązanych ze sobą za pośrednictwem łączy hipertekstowych nazwano „siecią informacji”. Udostępniając tę sieć w Internecie, Tim Berners-Lee nazwał ją w listopadzie 1990 roku „World Wide Web” (początkowo „WorldWideWeb”, jednak ten zapis został później odrzucony) i zamieniono go na WWW.
10. Przed odkryciem dokumentów potwierdzających pierwsze polskie połączenie internetowe powszechnie przyjmowało się, że to 17 sierpnia 1991 roku z baraku przed Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego do Centrum Komputerowego Uniwersytetu w Kopenhadze dotarł pierwszy e-mail wysłany z Polski. Pierwsze komputery z dostępem do internetu znajdowały się w Warszawie, Krakowie, w Toruniu i w Katowicach. Zostały one podłączone do Internetu 20 grudnia 1991 roku. Dostęp do globalnej sieci posiadał Uniwersytet Warszawski, Instytut Fizyki Jądrowej oraz Obserwatorium Astronomiczne. W tym samym dniu Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia łączności z Polską (CoCom). Pierwszą firmą, która została podłączona do internetu w Polsce, był ATM
11. Surfowanie - Wchodzenie na różne strony, oglądanie różnych filmików itp.
Blogowanie – Zamieszczanie różnych wpisów lub nagrywanie różnych filmików.
12. Sieć wi-fi działa w paśmie częstotliwości od 2400 do 2485 MHz (2,4 GHz) lub 4915 do 5825 MHz (5 GHz). Wi-fi jest obecnie wykorzystywane do budowania rozległych sieci internetowych (WAN).