Rozwiązane

Za cztery ołówki i trzy zeszyty Marek zapłacił 13,20 zł. Ile kosztował ołówek, a ile zeszyt, jeżeli zeszyt jest o 90 gr droższy od ołówka? Działania!!!



Odpowiedź :

Olares

[tex]cena\ olowka:\ x\\cena\ zeszytu\ y=x+0,9 \\\\4x+3y=13,20\\\\4x+3(x+0,9)=13,20\\\\ 4x+3x+2,70=13,20\\\\7x=13,20-2,70\\\\7x=10,5\ \ :7\\\\x=1,50\ zl\\\\ y=x+0,9=1,5+0,9=2,40\ zl.\\\\odp.\ Olowek\ kosztowal\ 1,50\ zl\ a\ zeszyt\ 2,40\ zl.[/tex]