Rozwiązane

Ułóż równania i rozwiąż je:
W piekarni bułka pełnoziarnista jest o połowę droższa od bułki pszennej. Za 4 bułki pszenne i 2 bułki pełnoziarniste pani Ania zapłaciła 5,60 zł. Ile kosztuje bułka pszenna?



Odpowiedź :

Szczegółowe wyjaśnienie:

X-bulka pszenna bułka pelnoziarn. - x+1/2x 4x+2(x+1/2x)=5.6 4x+2x+x=5.6 7x=5.6 x=0.80 bułka pszenna 0.80 bułka pełnoziarnista 0.8+1/2*0.8=0.8+0.40=1.2

Odpowiedź:

x - bułka pszenna

1,5x - bułka pełnoziarnista

4x+(2×3x) = 560gr

4x+6x=560

10x=560 | :10

x= 56gr

Bułka pszenna kosztuje 56gr

Sorry jak źle zrobiłem, ale dzisiaj nie najlepiej się czuje.