Proszę na już!!!
OPISZ W ZESZYCIE ANTAGONISTYCZNE DZIAŁANIE INSULINY I GLUKAGONU.​



Odpowiedź :

1. Insulina jest wydzielana gdy jest nadmiar glukozy we krwi, tak aby zmniejszyć jej poziom , natomiast glukagon wykazuje odwrotne działanie w momencie w którym to stężenie jest za niskie,
2. Hormon wzrostu
Nadmiar: gigantyzm u dzieci u objawiający się nadmiernym ale proporcjonalnym wzrostem całego ciała. Akromegalia u dorosłych objawiająca się powiększeniem rąk i stóp oraz rozrostem tkanek miękkich twarzoczaszki, również języka, deformacją kość czy powiększeniem narządów zewnętrznych.
Niedomiar: W okresie wzrastania, karłowatość objawiający się bardzo niskim wzrostem , u dorosłych wzrost tkanki tłuszczowej i spadek wydolności fizycznej.
Tyroksyna
Nadmiar: zwiększenie akcji serca, uczucie gorąca, chudnięcie, mimo wzrostu łaknienia nadpobudliwość, zwiększona potliwość, bezsenność, problemy z miesiączkowanie
Niedomiar: uczucie zimna, wzrost masy ciała, apatia, zwiększone wypadanie włosów, skóra sucha, zaparcia problemy z miesiączkowaniem.
3.
Adrenalina jest nazywana hormonem walki i ucieczki, ponieważ jest produkowana w rdzeniu nadnerczy w sytuacjach stresowych, które to wymagają mobilizacji naszego organizmu. Wtedy to zwiększa się ilość glukozy we krwi, zwiększa się akcja serca, zwiększa ukrwienie mięśni , czy rozkurczają się oskrzele. Wszystko to się dzieje po to aby w momencie zagrożenia albo jak najszybciej uciec albo podjąć walkę.

4.
Cukrzyca typu I jest związana z niedostatecznym wytwarzaniem insuliny, natomiast Cukrzyca typu II jest związana z niewrażliwością receptorów dla insuliny znajdujących się w tkankach.
Objawy są podobne w obu typach czyli:
-zwiększenie glukozy we krwi nad czczo powyżej 125 mg/dl
-pojawienie się glukozy w moczu
-częste oddawanie moczu
-zwiększone pragnienie
-zmęczenie, apatia, problemy ze skupieniem uwagi
-utrata wagi
-oddech o zapachu acetonu

Mam nadzieje że pomogłam liczę na naj!!