Pliss to na już!!!!!!!!!!!!!!!
9. Oblicz:

a) 2,7 + ¼ =

b) 3,87 – ½ =

c) ¾ * 3,6 =

d) ½ : 0,25 =



*10. Jurek kupił 45 dag winogron po 15,40 zł za kilogram i 0,25 kg orzeszków ziemnych, które kosztowały 2,10 zł za 100 g. Z banknotu dwudziestozłotowego otrzymał resztę. Czy za tę resztę może jeszcze kupić sześć batonów po 1,34 zł za sztukę? Zapisz obliczenia.



Odpowiedź :

Odpowiedź:

a) 2,7 + 0,25 = 2,95

b) 3,87 - 0,5 = 3,37

c) 3/4 · 3,6 = 3 · 0,9 = 2,7

d) 1/2 ÷ 0,25 = 1/2 ÷ 1/4 = 1/2 · 4/1 (skracają się 2 z 4) = 2

10*

45dag = 0,45 kg - waga winogron

15,40 - cena winogron za kg

0,25 kg - waga orzeszków

2,10 - cena orzeszków za 100g - 21 = cena za kg

0,45 · 15,40 = 6,93 zł

0,25 · 21 = 5,25 zł

20 - (6,93 + 5,25) = 20 - 12,18 = 7,82 zł

6 · 1,34 ≤ 7,82

8,04 ≤7,82

Odp. Za resztę nie może kupić 6 batonów.

9.

a) 2,7 + 1/4 = 2 i 7/10 + 1/4 = 2 i 14/20 + 5/20 = 2 i 18/20 = 2 i 9/10

b) 3,87 - 1/2 = 3,87 - 0,5 = 3,37

c) 3/4 * 3,6 = 3/4 * 3 i 6/10 = 3/4 * 36/10 = 3/1 * 9/10 = 27/10 = 2 i 7/10

d) 1/2 : 0,25 = 1/2 : 25/100 = 1/2 * 100/25 = 1/1 * 50/25 = 50/25 = 2

Więcej nie zdążę bo mam matme już