7.Scharakteryzuj państwo polskie doby Mieszka I Bolesława Chrobrego.



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Mieszko był pierwszym historycznie poświadczonym królem Polski. „Mieszko król Północy” - tak przedstawił naszego władcę tajemniczy podróżnik Ibrahim ibn Jakub, który dotarł do krajów słowiańskich ok. 965 r. Kronika Galla Anonima wspomina o naszym pierwszym władcy i o jego przodkach (Siemowicie synu Piasta, Lestku i Siemomyśle) którzy panowali w Gnieźnie.

Mieszko Podporządkował inne plemion w drodze walk i rozbojów. Ok. 960 roku Władca posiadał już: Wielkopolskę, Kujawy, Mazowsze i wschodnia Małopolskę. W 927 roku w walce z Niemcami pod Cedynią Mieszko zdobywa pomorze zachodnie. Pod koniec życia udaje mu się zdobyć Śląsk (który wcześniej był pod władaniem Czech). A po jego śmierci Wiślan. Jednak nawet po podbiciu plemiona te nie czuły więzi ze sobą. Głównym zadaniem Władcy było zjednoczenie podpitych krain.

W 965 roku Mieszko decyduje się na przymierze z Czechami. Oznaką sojuszu było małżeństwo z Dobrawą - czeską księżniczką. Najważniejszą decyzją Mieszka I, było przyjęcie chrztu za pośrednictwem czeskim. Nastąpiło to w 966 roku. Przyjęcie chrztu mogło zapewnić jego państwo miejsce wśród państw Europy, jako Książę pogan nie mógł być traktowany poważnie. Chrzest zabezpieczył państwo Mieszka przed przymusową chrystianizacja. Dodatkowo mógł się przyczynić do wewnętrznego zespolenia plemion. Misji polskiej podjął się biskup Jordan, wkrótce powstało pierwsze polskie biskupstwo. Kościół wniósł do Polski wzory organizacyjne, znajomość pisma i form kancelaryjnych - niezbędnych w ówczesnej dyplomacji

Wyjaśnienie: