Karo2102
Rozwiązane

Zadanie 6.
Za ołówek, pióro i 3 zeszyty zapłacono 34 zł. Pióro było dwukrotnie droższe od zeszytu, a ołówek kosztował o 2 zł mniej niż zeszyt.
Ile kosztował ołówek, a ile pióro?​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Ołówek kosztuje 4zł

Pióro kosztuje 12 zł

Szczegółowe wyjaśnienie:

x - cena zeszyty

y - 2*x - cena pióra

z - x-2 - cena ołówka

x+x+x+y+z=36 = 3 zeszyty, ołówek, pióro

3*x + 2*x + x -2 = 34

6*x=36

x = 6

2 * 6 = 12 = cena pióra

6 - 2 = 4 = cena ołówka

x - cena zeszytu
y = 2x - cena pióra
z = x-2 - cena ołówka

3x+y+z = 34
3x + 2x + x - 2 = 34
6x = 34 + 2
6x = 36
x = 6 zł - tyle kosztował zeszyt

2*6 = 12 zł - cena pióra
6-2 = 4 zł - cena ołówka

Odp. Ołówek kosztował 4 zł, a pióro kosztowało 12 zł.