Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wydarzenia ukazane we fragmencie pt. „Ważna Sędziego nauka o grzeczności” mają miejsce w Soplicowie podczas uczty.
Najwyższe miejsce za stołem zajmuje podkomorzy ze względu na wiek i urząd, obok kwestarz, potem sędzia, czyli gospodarz. Tadeusz otrzymuje ważne miejsce – przy jegomościu (choć młody), jest bowiem gościem. Podkomorzy, zajmując
miejsce, kłania się damom, starcom i młodzieży. Sędzia Soplica w trakcie uczty po wieczornym spacerze wygłosił swoją przemowę na temat grzeczności, ponieważ musi służyć innym. Uważał on, że w czasach mu współczesnych brakuje „ szkół uczących żyć z ludźmi i światem”. Oznacza to, że młodzi w szkołach zdobywali tylko wiedzę z książek i nie umieli zachować się przy stole oraz nie znali zasad szacunku. .Ważnymi cytatami z omawianego fragmentu są słowa :
• „Grzeczność nie jest nauką ani małą”. Według mnie znaczy to, że grzeczność nie jest cechą ogółu lecz jednostki. Nie jest nauką łatwą gdyż zachowywanie odpowiednich manier leży w gestii ludzi inteligentnych i światłych.
• „Grzeczność każdemu należy, lecz każdemu inna”. Mówiąc to, Sędzia miał na myśli że w zależności z kim rozmawiamy lub obcujemy tak się zachowujemy. Jeżeli przebywam z osobami starszymi okazujemy im szacunek. Natomiast gdy jesteśmy w gronie rówieśników,to nie wyśmiewa my się z nich i nie dokuczamy im.
Wyjaśnienie: