Ezztoba21
Rozwiązane

1.wymień 4 kalsyczne instrumenty dęte drewniane klasyczne
2.co jest zrudłem dziwięku we wszystkich instrumętach dętych?
3.kiedy instrument możemy zaliczyć do dętych drewnianych podaj 2 warunki
4.co to jest ustnik?
5.co to jest czara głosowa?
6.
1.jest jedynym instrumęt dęty drewniany który trzyma sie poprzecznie
2.w swojej budowie posiada kolanko
3.te 2 instrumenty posiadają podwujny stroik
4.ma umiarkowanie niskie brzmienie ale wesołe
5.obecnie jest jedynym instrumentem klasycznym ktury w sobie niema ani troche drewna
6.nazwa tego instrumentu pochodzi od słowa wiązka
7.ma umiarkowanie wysokie brzmienie ale smutne
8.ten instrument ma wysokie jasne brzmienie
9.ten instrument ma pojedyńczy stroik przymontowany do ustnika
10.ma najniższe brzmienie brzmienie ze wszystkich instrumentów dętych drewnianych
11.jest wiare nowym czyli wspułczesnym instrumentem dętym drewnianym używany w muzyce rozrywkowej
12.niema ustnika niema stroika ale ma otwór wargowy



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1.Do grupy instrumentów dętych drewnianych możemy zaliczyć: flet prosty, flet poprzeczny, flet piccolo, obój, klarnet, fagot, kontrafagot, saksofon, szałamaje, rożek angielski.

2.W instrumentach dętych źródłem dźwięku jest drgające powietrze, stąd też inna nazwa tych instrumentów to aerofonyAerofonyaerofony, od greckiego słowa aeros oznaczającego powietrze i phoné oznaczającego dźwięk. Wysokość dźwięku w tych instrumentach zależy od długości piszczałki (rury).

3.Instrument dęty – instrument muzyczny, w którym źródłem dźwięku jest drgający wewnątrz instrumentu słup powietrza.

4.Ustnik (dawniej munsztuk) – w niektórych aerofonach przyrząd służący do wprowadzania w drganie słupa powietrza zawartego w przewodzie instrumentu muzycznego. Pierwsze użycie w polszczyźnie notowane przed 1585. Muzyk przykłada go do ust i wdmuchuje przez niego powietrze do instrumentu, wprawiając wargi w wibracje.

5.wylot (zakończenie) instrumentu dętego, które nadaje dźwiękom wydawanym przez poszczególne instrumenty dęte specyficzną barwę, w zależności od kształtu i materiału, z którego został wykonany[1].

odkręcana czara głosowa klarnetu

gruszkowaty dźwięcznik oboju miłosnego

Dźwięcznik może mieć różny kształt:

kielichowaty – np. trąbka, tuba

stożkowy – np. klarnet

gruszkowaty – np. obój miłosny

prosty – np. fagot

6.flet poprzeczny  

7.niewiem

8.Instrumenty z dwoma stroikami (dwustroikowe): Stroik umieszczony u nasady rurki tworzącej ustnik. Stroik zbudowany jest z dwóch drewnianych lub trzcinowych płatków, powodujących wibrację powietrza przepływającego pomiędzy nimi. Do tej grupy instrumentów należą obój, rożek angielski, fagot i kontrafagot.

9.niewiem

10.wiolonczela

11.fagotto, skrót: fg.) – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych z podwójnym stroikiem. Jego nazwa włoska „fagotto” oznacza „wiązkę drewna”. Do tej samej rodziny należą także obój, rożek angielski i kontrafagot, który transponuje oktawę niżej od fagotu.

12.niewiem

13.niewiem

14.nstrument dęty drewniany – instrument dęty, w którym wibratorem jest drewniany stroik, bądź krawędź, o którą rozpraszany jest strumień powietrza. Sam instrument może być wykonany z dowolnego materiału, np. drewna, metalu lub tworzywa sztucznego.

Źródłem dźwięku w instrumentach dętych drewnianych jest wibrujący strumień powietrza, którego częstotliwość (wysokość dźwięku) jest regulowana przez zakrywanie otworów w korpusie instrumentu. Ponieważ przykrywanie wielu otworów naraz byłoby trudne lub nawet niewykonalne, w wielu instrumentach dętych drewnianych stosuje się mechanizm z klapami.

Większość instrumentów dętych transponuje. Oznacza to, że słyszymy dźwięk, różniący się od tego, który jest zapisany w nutach. każdy instrument transponuje o inny interwał, albo w ogóle nie transponuje.

15.saksofon

16.Instrumenty dęte drewniane można podzielić na trzy grupy ze względu na konstrukcję ustnika bądź stroika:

Instrumenty z jednym stroikiem (jednostroikowe): posiadające pojedynczy drewniany stroik zamocowany w ustniku, powodujący wibrację przepływającego powietrza przez szparę pomiędzy nim a ustnikiem. Do tej grupy należą klarnet i saksofony.

Instrumenty z dwoma stroikami (dwustroikowe): Stroik umieszczony u nasady rurki tworzącej ustnik. Stroik zbudowany jest z dwóch drewnianych lub trzcinowych płatków, powodujących wibrację powietrza przepływającego pomiędzy nimi. Do tej grupy instrumentów należą obój, rożek angielski, fagot i kontrafagot.

Instrumenty z ostrą krawędzią (wargą) stroik jest delikatnie wgłębiony i nie widać go od razu do tej grupy instrumentów należą: flet poprzeczny i flet prosty.

Mam nadzieje że pomogłam!